Pasaport başvurusu nasıl yapılır 2020

Pasaport başvurusu nasıl yapılır 2020

Pasaport başvurusu nasıl yapılır 2020 Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2020 Pasaport Süreleri Ve Ücretleri 2020 yeşil pasaport nedir tüm bu soruların cevapları ve detayları haber detayımız da

A+A-

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır Gerekli Evraklar Neler?

Yurt dışına gidiş için pasaport başvurusu nasıl yapılır sorusu gündeme gelmektedir. Belirli bir süre için gerekli evraklarla işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport ile ilgili başvuru işlemlerde bulunduğunuz ile bağlı Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almanız gerekmektedir. https://randevu.nvi.gov.tr/ linkinde sıralı halde yer alan bölümlerden birinde pasaport yazar ve buraya tıklayabilirsiniz.

Pasaportu eski olan ve yenileyecekler için başvurular şahsen olmalıdır. Yani kimin üzerine pasaport varsa sadece o kişiyle işlem yapılmakta, vekalet gibi durumlar kabul edilmemektedir.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2020?

Pasaport için gerekli evraklar 2020 yılı için pasaport türüne göre sıralanabilmektedir. Bordo pasaport, genelde herkesin aldığı bir pasaporttur ve gerekli belgeler şunlardır:

Nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı, geçici kimlik belgesi gibi resmi geçerliliği olan kimlik belgeleri

  • Pasaport cüzdan bedeli makbuzu, harç makbuzu
  • İki adet biyometrik özellikli fotoğraf
  • Pasaportu harçsız alacaklar için öğrenci belgesi
  • Kısıtlı veya ergen olmayanlar için muvafakat belgesi
  • Varsa eski pasaport getirilmesi gerekir.

Gri pasaport almak için gerekli belgeler ilk iki tane madde aynen geçerli olmak üzere görev onayı ve talep formu, yine muvafakat belgesi, çocuklar için öğrenci belgesi, defter bedelinin ödendiğine dair dekont varsa eski pasaport aynen gerekmektedir. Ayrıca engelli çocuk için sağlık raporu olmalıdır.

Hususi damgalı pasaport veya Yeşil Pasaport için gerekli belgeler ilk üç madde aynen geçerli olmak üzere, hususi damgalı pasaport talep formu, öğrenci belgesi, muvafakat belgesi, eski pasaport engelli olan çocuklar için sağlık raporu gereken belgelerdir. Yeşil pasaport sadece İstanbul İl Nüfus Müdürlüğü’ne yapılan başvurularla sınırlıdır.

Pasaport Süreleri Ve Ücretleri 2020

Pasaport süreleri ve ücretleri 2020 yılı için ne kadar süre geçerli olduğu belirleyicidir. 6 aylık pasaport, 2020 harcı 208,8 liradır.1 yıllık pasaport 304,5 lira2 yıllık, 497 lira, 3 yıllık 705,9, 10 yıllık 995 liradır. Defter bedeli ise geçen sene133,50 lira olarak belirlenmişti. Bu sene de belirli bir miktar zamla ödeme yapılacaktır.

Yeşil Pasaport Nedir Hangi Ülkelerde Geçer? 

Yeşil pasaport nedir sorusuna gelince daha fazla dolaşım gücüne sahip bir pasaporttan bahsedilebilir. Bu pasaport 5 sene geçerlidir ve kamu kurumlarında çalışanlar da dahil birçok kişiye belirli şartlarda verilebilmektedir. Yeşil pasaportun geçtiği ülkeler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Botsvana, Gana, Cezayir, Cibuti Kamerun, Moritanya, Tanzanya’da geçerlidir. Ayrıca şu ülkelerde bordo pasaportu olanlar da vizesiz gidebilmektedir.
  • Güney Afrika Cumhuriyeti, Fas, Libya, Mauritius, Şeyseller, Svaziland, Tunus, Zambiya ülkelerine vizesiz bordo ve yeşil pasaportla geçiş yapılabilmektedir.
  • Şu ülkelerde ise bordo pasaportu olanlar, sınırda ve benzeri şekilde bir miktar para ödeyerek vize alabilmektedir. Kenya 50 dolar ödeyerek gidebiliyor. Mısır bordoda vize alması gerekiyor. Sudan’da ise bordo pasaportu olanlar 105 dolara vize alabiliyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.