Paylaşımlı ile Paylaşımsız Ekran Kartı Arasındaki Farklar

Paylaşımlı ile Paylaşımsız Ekran Kartı Arasındaki Farklar

Ekran kartları bilgisayarlar için en önemli donanımlardan biri. Peki ekran kartları kendi içerisinde nasıl ayrılır ve birbirlerinden farkları nelerdir? İşte yeni içeriğimizde bu hususta bilgiler veriyoruz.

A+A-

Günümüzde hemen hemen herkes bir bilgisayar sahibi. Peki bilgisayarımızda yer alan grafik kartının türünü biliyor muyuz? Ekran kartları temelde iki gruba ayrılır. Bunlar paylaşımlı ve paylaşımsız grafik kartıdır. Paylaşımlı grafik kartının paylaşımsız grafik kartından farkı nedir? Hangisi daha üstün performans gösterir?

Anakartların içerisinde yer alan dahili GPU yani paylaşımlı grafik kartı, bağımsız bir organ değildir. Paylaşımsız grafik kartları ise anakarttan bağımsız olarak fiziki bir yapıdır. Anakarttan rahatlıkla çıkarabilir takabilirsiniz. Anakart üzerinde harici grafik kartları için yani diğer adıyla paylaşımsız ekran kartları için bir bölme bulunur. Söz konusu girişe grafik kartını takarsınız ve monitörün kablosunu da paylaşımsız karta bağlarsınız. Bu şekilde bilgisayarınız artık paylaşımsız grafik kartından görüntü almaya başlar.

Paylaşımsız grafik kartları, istisnalar hariç olmak üzere çok daha güçlüdür. Örneğin GTX 760 grafik kartı, Intel HD Graphics 2000 dahili grafik biriminden çok daha iyi bir performans gösterir. Paylaşımlı grafik kartları ofis bilgisayarları için idealdir çünkü günlük işlemler sırasında grafik kartına çok fazla ihtiyaç duyulmaz. Ancak özellikle yüksek sistem gereksinimleri bulunan bir oyunu oynayabilmek için kaliteli bir paylaşımsız ekran kartı gerekir.

Bir bilgisayar paylaşımsız grafik kartı olmadan da anakartın kendi GPU'su ile yani paylaşımlı grafik kartı ile de kolayca çalışabilir. Bu sebeple gündelik işler için bilgisayar alan pek çok kişi, paylaşımsız grafik kartına ekstra para vermeyi uygun görmez.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.