Rapor Parası Nedir, Nasıl Hesaplanır? Rapor Parası Alma Şartları ve Sorgulama

Rapor Parası Nedir, Nasıl Hesaplanır? Rapor Parası Alma Şartları ve Sorgulama

Rapor parası için istenen şartlar nelerdir, hesaplaması nasıl yapılır? Sorgulama işlemi ve tüm detayları, 2020 rapor parası miktarı hakkında detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

A+A-

Rapor parası çalışanın hasta olarak rapor almasını takiben işe gelmediği günlerin parası olarak tanımlanabilir.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası çalışanın işe gelemediği günlerin parası işvereni tarafından yatırılmayacağı  için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılan işe gidilmeyen günlere ait paradır. Rapor parasının devlet tarafından yani SGK üzerinden ödenmesindeki amaç, çalışanın işe gelmediği süre içinde mağduriyet yaşamamasıdır. Para çalışan raporlu iken hesabına yatırıldığı için rapor parası olarak adlandırılır. 

Rapor Parası Alınabilmesi İçin Aranan Koşullar Nelerdir?

Rapor parasının hak edilmesi için gereken şartlar şunlardır:

 • Rapor parasının hak edilmesi için, ilgili çalışanın devlet doktorundan rapor almasından önceki yıl içinde en az 90 günlük priminin yatırılmış olması şartı aranır. Bu madde için istisnai bir şart vardır. Çalışan 4A’ya yani SSK’ya bağlı ve iş kazası nedeni ile rapor almak zorunda kalmış ise, rapor parası ödenmesi için 90 günlük prim şartı aranmaz.
 • Rapor parasının SGK tarafından ödenmesi için, raporun 2 günün daha üzerinde bir süre için verilmiş olması şartı aranır. 1-2 Günlük istirahat raporları için SGK herhangi bir ödeme yapmaz.
 • Raporlu çalışan 4B mensubu ise rapor parasını hak edebilmesi için yatarak tedavi görmesi şartı aranır. 4B’ye bağlı çalışan ayaktan tedavi edildiği hallerde SGK rapor parası ödemesi yapmaz. Ayrıca 4B kapsamında çalışan kişinin rapor parası hakkından yararlanabilmesi için geçmişe ait prim borcunun olmaması şartı da aranmaktadır.
 • SGK’ya ibraz edilen raporda çalışanın ne için rapor aldığı yani hastalığının adı net olarak yazılmış olmalıdır. Belirsiz teşhisler için rapor parası ödemesi yapılmaz. 
 • Alınan rapor ilgili hastane tarafından SGK’ ya bildirilmelidir.
 • Alınan rapor 10 güne kadar istirahat öneriyor ise bu durumda raporda bir doktorun imzası olması yeterlidir. Alınan raporun 10 günden sonra uzatılması gerekiyor ise aynı doktor tarafından uzatılması gereklidir. 
 • Çalışan kişinin 1 yıl içinde en fazla 40 gün rapor alma şansı vardır. Çalışanın daha uzun süre rapor almasının gerekli olduğu hallerde heyet raporu alınması zorunluluğu vardır. 

Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Rapor parasının hesaplanmasında izlenen basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle raporlu çalışanın 2 aylık prim günü toplanır.
 • SGK’ya ibraz edilen raporda belirtilen gün sayısından 2 eksiltilir. Çünkü SGK ilk 2 güne ait ödeme yapmamaktadır.  
 • Daha sonra çalışanın eline geçen 3 aylık brüt gelir, rapordan önceki üç ayda ödenen   prim günü sayısına bölünür.
 • Elde edilen rakam çalışana günlük ödenecek tutar olup, yukarıda hesaplanan rapor gün sayısı ile çarpılır.  
 • Çalışanın ayakta tedavi olarak rapor almış ise, yani yatarak tedavi görmemiş ise elde edilen sonuç önce 2 ile çarpılır sonra 3’e bölünür. Yani çalışanın ayakta tedavi görmesi halinde toplam alacağı paranın 3’te 2’sini rapor parası olarak alabilir.  
 • Bu hesaplama sonucu elde edilen rakam, raporlu çalışanın hesabına SGK tarafından yatırılacak olan rapor parasıdır.  

Raporlu Çalışanın Alabileceği En Düşük ve En Yüksek Rapor Parası Ne Kadar?

Ödenecek rapor parasının olabilecek en düşük ve en yüksek miktarları yasal olarak belirlenmiştir.  2020 yılı için geçerli olmak koşuluyla, SGK tarafından ödenebilecek en düşük ve en yüksek miktarlar şunlardır:

 • Rapor alan kişi ayakta tedavi edildi ise, Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeyeceği en düşük tutar 56.84 TL’dir.
 • Rapor alan kişi yatarak tedavi gördü ise, Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeyebileceği      en düşük tutar 42.63 TL olarak belirlenmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeyebileceği maksimum rapor parası tutarı günlük 554 TL’yi geçemez.

Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Rapor parasının çalışanın banka hesabına ya da çalışanın adına PTT’ye yatıp yatmadığı e-devlet üzerinden takip edilebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.