Regaip kandili ne zaman? Üç aylar ne zaman başlayacak? 2020 Regaip Kandili hangi güne denk geliyor?

Regaip kandili ne zaman? Üç aylar ne zaman başlayacak? 2020 Regaip Kandili hangi güne denk geliyor?

Regaip Kandili ne zaman? Üç aylar ne zaman başlıyor? İslam alemi için büyük öneme sahip olan üç aylar (Recep, Şaban, Ramazan) ve Regaip Kandili ne zaman idrak edilecek? İşte detaylar...

A+A-

Müminler için önemi büyük olan üç aylara ve Regaip Kandiline kısa bir süre kaldı. İbadetlerini yerine getirmek isteyen müslümanlar Regaip Kandili ve üç aylar ne zaman? Regaip Kandilinde nasıl ibadet edilmeli? sorularını araştırıyor. Hicri takvime göre belirlenen üç aylar başlangıcı ve kandil tarihleri her yıl değişiyor. Allah'ın rahmet ve bereketinin en çok olduğu bu özel günleri en güzel şekilde değerlendirileceği üç ayların, Regaip kandilinin ve tüm kandillerini tarihi…

REGAİP KANDİLİ VE 3 AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2020 dini günler listesini incelediğimizde Regaib Kandili’nin 27 Şubat Perşembe günü idrak edileceği görülüyor. Regaib Kandili üç ayların başlangıcı olarak kabul edilir ve hemen ertesi gün bu hayırlı aylar başlar. 2020 yılının üç aylar başlangıcı 25 Şubat Salı'dır. Ramazan ayının başlangıcı ise 24 Nisan Cuma günü.

Bu tarihin ardından bir diğer kandil günü ise 21 Mart Cumartesi günü idrak edilecek olan Miraç Kandili olacak.

Berat Kandili ise 7 Nisan Salı günü idrak edilecek. Kadir Gecesi 19 Mayıs Salı, Mevlid Kandili ise 28 Ekim Çarşamba günü eda edilen dini gün olacak.

2020 KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN?

Regaib Kandili: 27 Şubat Perşembe

Mirac Kandili: 21 Mart Cumartesi

Berat Kandili: 7 Nisan Salı

Kadir Gecesi: 19 Mayıs Salı

Mevlid Kandili: 28 Ekim Çarşamba

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ

Üç Aylar kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Mübarek Üç aylar Rahmet dalgalarının coştuğu manevi huzur ve sükunun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı aylardır.

Bu aylar girince, müminlerin kalplerini manevi bir hava kaplar, ruhları şenlenir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Cenab-ı Hakk'ın Rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar.

Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle dua ederdi; “ Ey Allah'ım; Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.”

Hz.Peygamber (S.A.V.); başka bir hadis-i şeriflerinde ise;” Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır.” Buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.

Ülkemizde de asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; Ramazana hazırlık Recep ayının gelmesiyle başlar hale gelmiştir.

Üç Aylar mübarek gecelerle doludur. Recep ayının ilk Cuma gecesi, Regaib gecesi, yirmiyedinci gecesi Mirac Gecesidir.

REGAİP KANDİLİ’NİN ÖNEMİ

Arapça “Reğa-be” kelimesinden gelmektedir. Kelime anlamı olarak onu elde etmek, ona karşı meyletmek, çaba harcamak, arzulamak, bir şeyi istemek gibi anlamlara gelmektedir. Reğabe kelimesinden türeyen Reğib kelimesi ise; arzulanan, kendisine rağbet edilen, talep edilen şey anlamına gelir. Regaip ise kelime anlamı olarak; değerli, kıymetli, ihsan, nefis, çokça rağbet edilen” gibi manalara gelir.

Regaip Kandili doğrudan Kur’an kaynaklı olmasa da dinî kültürde zamanla büyük kutlamalarla kutlanmaya başlanmış ve kendisine burada önemli bir yer edinmiştir. Klasik dinî kültürün yanı sıra tasavvuf geleneği ve kültüründe de bu kandil diğer kandiller gibi önemli bir yere sahiptir.
 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.