Sabah öksürüğü KOAH belirtisi olabilir

Sabah öksürüğü KOAH belirtisi olabilir

Kronik Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığı (KOAH) birçok belirtiyle kendini gösterebiliyor. Ancak bu belirtilerin en başında şüphesiz öksürük, nefes darlığı gibi problemler geliyor. Hele ki sabahları uyandığınızda öksürüyorsanız bunun ciddi sonuçları

A+A-

NTV'nin haberine göre; Özellikle kış aylarında, hele ki sigara içen bireyler sabahları öksürük gibi, hatta hemen onun ardından 'kusmayla' devam eden problemlerle karşılaşırlar. Tam da bu belirtiler Kronik Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığı'nın belirtileri. 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Keskinel,KOAH'ın iki ayrıldığını, kronik bronşit ve amfizem olarak değiştiğini söyledi. Keskinel, "Kronik bronşitte, hava yollarında sürekli bir iltihap söz konusudur ve balgam üretimi artmıştır. Amfizemde ise, hava keseleri arasındaki duvarlarda harabiyet vardır. Normalde bir üzüm salkımına benzeyen hava kesecikleri yer yer birleşerek, işlev görmeyen ölü hava boşlukları haline gelmiştir. Amfizem ve kronik bronşit sıklıkla bir arada bulunabilirler" şeklinde konuştu.

Daha çok belirtiler arasında öksürük ve balgam olduğunu söyleyen Keskinel, “Normal öksürük veya balgam yoktur. Bu tür yakınmalar, mutlaka bir soruna işaret eder. Sigara içen kişilerin yakınmalarını önemsememeleri nedeniyle, pek çok hasta aslında KOAH’lı olduğunu bilememektedir. Sonuç olarak hastalıkların tanı ve tedavilerinde gecikmeler yaşanmaktadır." şeklinde ifadelerde bulundu.

Yaşam kalitesini düşüren, ve  ölümle sonuçlanabilen KOAH hastalığı kontrol altına alınmaz hızlı bir şekilde seyrediyor. KOAH hastalığının en büyük destekçisi ise sigara. Sigarayı bırakan insanların bile yıllar sonra yakalandığı bu hastalık nefes darlığı çekmenize, hatta ilerleyen aşamalarda oksijen tüpüne bağlı yaşamanıza kadar bile sebep olabiliyor.

Tüm bu belirtiler sizde de mevcutsa, asla geciktirmeden uzman bir göğüs hastalıkları doktoruna giderek gerekli testleri yaptırmalısınız. Ve ilk önce de sigara kullanıcısıysanız, o zehri bir an önce bırakmalısınız. 

Keskinel son olarak, " "Nefes açıcı tedaviler, enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi, sağlıklı ve düzenli beslenme de önem taşır. KOAH’lı hastalar, mikrobik solunum yolu hastalıkları geçirdiklerinde, KOAH’ları alevlenebilir; bu yüzden, her yıl grip aşısı yaptırmaları, özellikle kış aylarında el hijyenine uymaları ve sık sık ellerini yıkamaları, hasta kişilerle temastan kaçınmaları önerilir. KOAH’lı hastanın sadece kendisi değil, bulunduğu ortamdaki kişiler de sigara içmemelidir. Hastalığın ileri safhalarında, sürekli oksijen kullanımı gerekebilir" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.