Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir? Saç Dökülmesi Çözümleri

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir? Saç Dökülmesi Çözümleri

Bir sorunu azaltmak ve buna çözüm bulmak için nedenlerine odaklanmak gerekir. Bu yüzden saç dökülmesini azaltmak için neler yapabiliriz sorusuna yanıt ararken de neden dökülme varsa çözümü burada aramak gerekir.

A+A-

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri

Türlü nedenlere bağlı olarak saç dökülmesi oluşabilir. Bu dökülme bazen hafif çaplı olabileceği gibi kelleşmelerle de sonuçlanabilir.

Günde Ne Kadar Saç Dökülmesi Normaldir?

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar,  günde ne kadar saç dökülmesi normaldir sorusunu da merak etmektedir. Genellikle 100 tele kadar normal olarak kabul edilir. Fakat daha fazla dökülme sorunu varsa da bir süre önlem alınması, alınan önlemler yeterli gelmezse de farklı tedavi yöntemleri bulunabilir. Saç dökülme miktarınızdaki değişimlerin günlere göre ne halde olduğunu da takip etmeniz önemlidir. Yani devam eden anormal dökülmeler için çözüm süreci başlamalıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri değişebilmektedir. Erkeklerin saç dökülme nedenleri çoğu zaman 35 yaşından sonra başlayan ve genetik duruma bağlıdır. Yani ailede kelleşme varsa, çocukta da 35 ile beraber kelleşme olacaktır. Bu durumu engellemek tam olarak mümkün olmamakla beraber geciktirme işlemi yapılabilir. Örneğin saç köklerini güçlendiren uygulamalara erken yaşlarda başlayabilirsiniz. Bunun için üretilen bazı bitkisel karışımlar vardır. Saçlarda dökülme engelleyici doğal bitkisel şampuanları kullanabilirsiniz.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir sorusunun kadınlardaki karşılığı genetik nedenlerden ziyade daha farklı etkenlere bağlıdır. Erkeklerde de tek genetik etkenler saç dökülmesi nedeni olmamakla beraber, hastalık, saç yolma, stres, yüksek ısıya maruz kalan saçlar, açıcı ile işlemde saç köklerinin yanması gibi nedenler sıralanabilir. Kadınlarda saça yapılan işlemler genelde daha fazla olduğu için dökülmeler de daha sık görülmektedir.

Saç Dökülmesini Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz

Bir sorunu azaltmak ve buna çözüm bulmak için nedenlerine odaklanmak gerekir. Bu yüzden saç dökülmesini azaltmak için neler yapabiliriz sorusuna yanıt ararken de neden dökülme varsa çözümü burada aramak gerekir.

  • Saçlarda genetik nedenlerle dökülme varsa tamamen çözüm için saç ektirme veya yapıştırma saç gibi uygulamalara bakılabilir. Saç ektirme işlemlerinde saç köklerine nakil yapılarak yeni çıkması sağlanır. Saç yapıştırmada da açık bölüme saç rengiyle uyan bir ekleme yapılmasıdır.
  • Saç dökülmesini önlemek için yüksek ısıyı saç köklerine uygulamamak gerekir. Yani uç kısımlara ve her gün olmamak şartıyla şekillendirme önerilir.  Belirli aralıklarla hasarı toparlayan hindistancevizi yağı, zeytinyağı gibi doğal besleyici maddeleri sürebilirsiniz.
  • Saçlarınızın rengini açarken kendiniz işlem yapmamalısınız. Çünkü renk açıcı maddelerin miktarı ve uygulama öncesi koruyucu maddeleri konusunda kuaförler daha detaylı davranacaktır. Ayrıca üst üste çok fazla renk değişimi olmaması da önerilir.
Dökülen Saç Yerine Saç Çıkar mı?
Merak edilen bir konu da dökülen saç yerine saç çıkar mı sorusudur. Genel olarak biz fark etmeden 2-10 yılda bir saçlarımız dökülerek kendini yeniler. Bu nedenle, genetik bir kelleşme yoksa dökülen saçlar kendini yenileyecektir. Tabi saç köklerinizin hücresel açıdan durumu tıbbi bir takviye gerektiriyorsa farklı bir yolla yeniden çıkması sağlanır.
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.