Sağlıkta ilaçlarla ilgili beklenen haber geldi

Sağlıkta ilaçlarla ilgili beklenen haber geldi

Son yapılan düzenlemelere göre, SGK binlerce hastanın beklediği haberi verdi. Yeni ilaçları ve tedavi masraflarını geri ödeme kapsamına alan SGK

A+A-

Dün SGK, Resmi Gazete'de birçok yeni düzenlemenin yapıldığı Sağlık Uygulamaları Tebliği'ni yayınladı. Özellikle ilaç ve tedavilerle ilgili haber bekleyen sevindirici haber de bu düzenlemeyle birlikte verildi. Buna göre, 3 kanser ilacı geri ödeme kapsamına alınırken, ev hemodiyaliziyle ilgili gerekli kolaylıklar da sağlandı.

SGK'ya başvurulan 94 yeni ilaçtan 35'i geri ödeme listesine ilave edildi. İlaçlardan hodgkin lenfoma ve anaplastik büyük hücreli lenfoma tedavisi ile akciğer kanseri tedavisinde kullanıyor. Bu ilaçlar kurumla sözleşmeli eczanelerde vatandaşın erişimine sunuldu. Ayrıca lösemi, astım ve mesane kanseri tedavilerinde kullanılan 3 ilaç ücretsiz sunulacak. Ev hemodiyalizi tedavisi için gerekli olan sağlık kurulu raporu, diyaliz merkezlerinde yapılan hemodiyaliz tedavilerinde olduğu gibi tek hekim tarafından düzenlenen uzman hekim raporu şeklinde yapılacak. Böylece uzun ve çetrefilli raporlara gerek kalmaycak.

Ayrıca özel güvenlik güçlerine yönelik fizik tedavi sayı sınırı kaldırıldı. Böylece yaralanmış malullere sınırsız fizik tedavi getirilmiş oldu.

Yine aynı şekilde obezite hastalığıyla mücadele edenlere de bir iyi haber var. Buna göre vücut kitle endeksi 40 kg/m2'nin üzerinde olan kişilere ilave olarak 35-40 kg/m2 olan ve eşlik eden hastalığı bulunan kişilerde obezite ameliyatı devlet tarafından karşılanacak.

Ayrıca askerlerin vatani görevleri bitene kadari bu göreve başlamadan önceki katılım payı borçları hizmet tamamlanıncaya kadar ertelenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.