SERÇEV yardımseverleri bekliyor

SERÇEV yardımseverleri bekliyor

SERÇEV Başkanı Süheyla Gürkan: “Çocuklarımızın ihtiyaçları belli. Hayırseverlerimiz bizi arayıp çocuklarımızın neye ihtiyacı olduklarını öğrenebilir” dedi

A+A-

Serebral Palsili (Beyin Felci) Çocuklar Derneği (SERÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Gürkan, Serebral Palsili çocukların yaşadıkları zorluklardan bahsetti. SERÇEV için sonuna kadar mücadele ettiklerini belirten Başkan Gürkan, hayırseverlere de ‘yardım’ çağrısında bulundu.

“SEREBRAL PALSİ ARKADAŞLIĞA, EĞLENMEYE VE ÖĞRENMEYE ENGEL DEĞİL”

Serebral Palsinin eğlenmeye ve öğrenmeye hiçbir zaman engel olmadığını vurgulayan Gürkan, “Serebral Palsi, beynin bir bölgesindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan kas kontrol yetersizliğini anlatan bir terim. Yani, beynin hasar görmesi sonucunda vücudumuzdaki bütün organlarımızın hasarlı olduğunu düşünün. Serebral Palsi, çoklu engel grubu olduğu için bütün engelleri kapsıyor. Bir engelli kızımız, ‘Beynimin istemediği bir vücutta yaşıyorum. Beynim çok iyi çalışıyor ama ben yapmak istediklerimi yapamıyorum. Kaslarım izin vermiyor” demişti. İşte bizim hastalığımız böyle zor bir hastalık. Serebral Palsi, doğum öncesi ve sonrasında yaşanılan beyin felci. Ancak hiçbir zaman arkadaşlığa, eğlenmeye ve öğrenmeye engel değil” diye konuştu.

“SİYASET ÖTESİ BİR DERNEĞİZ”

SERÇEV’in 2002 yılında kurulduğuna dikkat çeken Süheyla Gürkan,“SERÇEV, Serebral Palsili çocukları olan ailelerin bir araya gelmesiyle oluşan, çocuklarımızın eğitim, sağlık ve istihdam haklarını alabilmek için mücadele etmek üzere kurulmuş bir dernek. 2002 yılında kuruldu. Açıkçası o dönemlerde Serebral Palsi hiç kimse tarafından bilinmiyordu. Biz anne babalar olarak Serebral Palsili çocuklarımızı anlatabilmek için bir araya geldik. Derneğimiz yıllar geçtikçe daha da büyüdü. Biz de bugüne kadar birçok yaraya parmak bastık. Bizim derneğimiz siyaset ötesi. Herkese gidip derdimizi anlatabiliriz. Çünkü çocuklarımızın sıkıntıları çok büyük. Yalnızlığa itilmiş, evlerinde kapalı, eğitim sağlık ve istihdam haklarını alamamış engelli çocuklarımız var. Yolumuz zorlu bir yol. Ancak hedefimize de yavaş yavaş ulaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞUNUZA GEREKİRSE 24 SAATİNİZİ HARCAMALISINIZ”

Kendi çocuğunun da Serebral Palsili olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Benim 19 yaşındaki oğlum da Serabral Palsili. Tabii, biz de ilk başta konuyla ilgili bilgi sahibi değildik. Detaylı bir şekilde öğrendikten sonra ne gerekiyorsa onu yaptık. Fizyoterapiye başladık. Ben aynı zamanda devlet tiyatrosunda oyuncuyum. Mesleğim jest, mimik ve dramaya dayalı olduğu için aslında artı bir kazancım da vardı. Oğlumu da bu şekilde yoğurmaya başladım. Her anımı onunla değerlendiriyordum. Konuşuyordum, kitap okuyordum, yemek yaparken bile ona yemeğin tarifini veriyordum. Fizik tedavide geçirilen 1 saat tedavi için asla yeterli olmaz. O yüzden çocuğunuza gerekirse 24 saatinizi harcamalısınız. Çocuğum için, ‘Ondan hiçbir şey olmaz. Canınızı sıkmayın, siz yolunuza devam edin’ diyen bir doktor da olmuştu. Benim oğlum şu an üniversitede okuyor. Çok şükür ki, biz anne baba olarak buna inandık ve inanan birçok aile ile bir araya gelerek daha da güçlendik” diye görüş belirtti.

“BİZİM PARAYLA İŞİMİZ YOK, BİZLER GÖNÜLLÜYÜZ”

“Hayırseverlerimiz bizi arayıp çocuklarımızın neye ihtiyacı olduklarını öğrenebilir” diyen Süheyla Gürkan şu ifadelere yer verdi: “Mücadelemden asla da vazgeçmeyeceğim. Çünkü bir anne olarak o kadar acı çektim ki… Oğluma yaptıramadığım, ona anlatamadığım birçok şey vardı. Ama maalesef bu doğumlar hep olacak. Keşke olmasa ama ben açtığım yolda ailelerin bilinçli bir şekilde yol almasına neden olacağım. SERÇEV, onun için kuruldu. Onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek en büyük gururumuz. Burası bütün çocuklarımızın evi. Bilsinler ki, SERÇEV onlar için mücadele ediyor. Çocuklarımızın ihtiyaçları belli. Hayırseverlerimiz bizi arayıp çocuklarımızın neye ihtiyacı olduklarını öğrenebilir. Biz, dernek olarak çocuklarımızla hayırseverlerimizi buluşturup daha sonra aradan çekiliyoruz. Bizim parayla işimiz yok, kimseden bir beklentimiz de yok. Bizler gönüllüyüz.

“ACIMAK YARDIM ETMEK DEĞİL”

Vodafone İstanbul Maratonu’na da katılmıştık. Lisemizde 8 sınıfımızın donatılması için koşmuştuk. Toplanan paralarla da 6 sınıfımız dolatıldı. Bu ay Antalya’da düzenlenecek olacak Runatolia Fetih Koşusu’na da katılacağız. O koşuda da kalan 2 sınıfımızı hedefledik. Orada da yardım bekliyoruz.

Bir gün kürsüde konuşma yaptıktan sonra biri gelmişti yanıma, ‘Siz konuşmanızı yaparken yüzünüz hep gülüyordu, yüzünüzde bir ışık vardı’ demişti. Daha sonra bu durumun nedenini sormuştu bana. Ben de ona, ‘Eğer siz de bir gün bize gülerek bakarsanız, bize o zaman yardım etmiş olacaksınız. Çünkü acımak gözyaşını getiriyor’ demiştim. Acımak yardım etmek değil. Ülkemizde her şeye acıyoruz bu yanlış bir şey. İşte bunu değiştirdiğimiz zaman her şey düzelecek.”

“ATATÜRK’ÜN SÖZÜ BİZİM IŞIĞIMIZ OLDU”

Serebral Palsili çocuklar için yaptıkları okulların Türkiye’ye örnek olacağını ifade eden SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Gürkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Serebral Palsili çocuklarımızın gideceği okullar yoktu. Atatürk’ün, ‘Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur’ sözü bizim ışığımız oldu. Biz bu söze sarılarak devam ettik yolumuza. Mücadelemiz sonucunda 2005 yılında Gökkuşağı İlköğretim Okulunu açtık. Bu okul Türkiye’de bir ilk. Ancak amacımız sadece Serebral Parsili çocukların okuması değildi. Normal gelişim gösteren, Serabral Parsili ve ağır engelli çocuklarımız da bu okulda eğitim alabiliyor. Bu okul, tüm engelliler için özel olarak hazırlandı. Engelli bir çocuğumuz, normal gelişim gösteren biriyle arkadaşlık yaptığında onu örnek alıyor ve gelişimi daha farklı oluyor. Bu sene bir kızımız, yürüyemeyen bir çocuğumuzu yürüttü. Yani, bazen fizik tedavinin yapamadığını arkadaşlık yapabiliyor.

“LİSEDEN MEZUN OLAN ÇOCUKLARIMIZIN İSTİHDAM EDİLMESİNİ İSTİYORUZ”

2017 yılında ise SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini açtık. Bundan sonra da ‘Serebral Palsili olmam meslek sahibi olmama engel değil’ projesini hayata geçirmek istedik. Çünkü liseden mezun olan çocuklarımızın istihdam edilmesini istiyoruz. Maalesef bu okullarımız sadece Ankara’da var. Bizim gücümüz ancak Ankara’ya yetiyor. Ama inanıyoruz, bunlar Türkiye’ye örnek olacak.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.