Şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız dikkat!

Şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız dikkat!

Baş ağrılarını hafife almak çok ciddi hastalıkların erken teşhisini olumsuz yönde etkiliyor. Şiddetli baş ağrıları yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora görünmenizde yarar var. Özellikle ölümcül 'anevrizma' hastalığı kendisini şiddetli bir baş

A+A-

Çoğunlukla stres, hızlı ve yoğun tempolu çalışma hayatı,uykusuzluk gibi faktörlerin etkili olduğu baş ağrıları kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Sosyal hayatı direkt olarak etkileyen baş ağrıları hakkında uzmanlar dikkatli olmak konusunda uyarıyor. Öyle ki bazı baş ağrıları beyin kanamasına dahi yol açabiliyor.

Saatli bomba hastalığı: Anevrizma

Genellikle doktora başvurulmadan ağrı kesiciler alınarak baş ağrıları engellenmeye çalışıyor. Ancak hafif aldığımız, önemsemediğimiz bu baş ağrıları ölümcül hastalıkların belirtisi olabiliyor. Öyle ki halk arasında 'beyin baloncuğu' olarak bilinen 'anevrizma' hastalığı bu ağrıların sebebi olabilir. Beyin damarlarında oluşan baloncukların patlamasıyla birlikte hayati tehlike yaratan beyin anevrizmalarında erken teşhis büyük önem taşıyor. Anevrizma (baloncuk), atardamar duvarındaki zayıf bir noktada oluşan balonlaşmayı tanımlar. Beyin anevrizması, tüm erişkinlerin yaklaşık %3’nü etkileyen ve yaşla görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Ancak nadiren de olsa 20li yaşlarda görülme olasılığı vardır. Daha çok 40 yaş üstü kişilerde görülür. Beyin anevrizması önemli bir sağlık problemidir. Anevrizmanın duvarı, normal bir damar duvarına göre çok daha ince ve zayıf yapıdadır. Zamanla incelen anevrizma duvarı, patlayarak beyin kanamasına neden olabilir. Beyin anevrizmasının patlaması, beyin zarları arasında kanamaya neden olur. Hiç beklenmeyen bir anda gerçekleşebilen bu kanama kişinin hayatına neden olabilir.

Anevrizmanın erken teşhis edilmesi ve derhal cerrahi müdahaleyle tedavi edilmesi gerekir. Uzman bir hekimden yardım alınmadığı sürece beyinde anevrizmanın varlığı tespit edilemiyor. O yüzden uzmanlar, şiddetli baş ağrıları yaşayan hastaların tedbirli davranarak mutlaka bir doktoro görünmelerini tavsiye ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.