Sivas'da Sıfır Atık Üzerine Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Sivas'da Sıfır Atık Üzerine Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan 'Sıfır Atık Projesi'nin tanıtımı yapıldı.

A+A-

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) konferans salonunda gerçekleştirilen programa; Valimiz Davut Gül, Eşi Gülden Gül Hanımefendi, Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yarımcıları Yeliz Yıldızhan, Zihni Yıldızhan, Mehmet Nebi Kaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Sinan Şen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut, kaymakamlar, belediye başkanları ile çok sayıda ilgili katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

Programda ilk olarak konuşan Gülden Gül Hanımefendi, 'Sıfır Atık Projesi'nin tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de başladığını söyledi.

Türkiye'nin en güzel şehirlerinden birisinde yaşadığını söyleyen Gülden Gül Hanımefendi, "Bu coğrafya maddi ve manevi bir takım zenginliklere sahip. Yaşadığımız yerin kıymetini bilmeli ona göre bu zenginlikleri korumalıyız. İsrafın önüne geçmek evimizde, okulumuzda işyerimizde kısacası yaşadığımız her yerde bilinçli tüketim alışkanlığını hayata geçirmek adına 'Sıfır Atık' sloganıyla yola çıktık." ifadelerini kullandı.

Projede kadınlara büyük görev düştüğünü kaydeden Gülden Gül Hanımefendi, "Hızla gelişen ve değişen dünyamızda ev hanımı, anne, öğretmen, doktor ve her alanda çalışan kadın olarak bu konuda da görev bizlere düşmektedir. Geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştirmek, onları vatanına, milletine, devletine yararlı bireyler olarak hayata kazandırmak için küçük yaşlarda iyi eğitmeli bilinçli bir vatandaş olarak toplumdaki yerini almasını sağlamalıyız. Bunu yaparken elbette ki yalnız değiliz. Tüm Türkiye'de yaygınlaşması amaçlanan Sıfır Atık Projesi'nin sadece bir çevre duyarlılığı çalışması değil aynı zamanda insanlığın geleceği adına bir sorumluluk vazifesidir. Bize emanet edilen tabiatı gelecek nesillere devretmek boynumuzun borcudur. Atıklar toprağa, suya, havaya ve tüm canlılara zarar vermektedir. Birçok kadın derneği, sivil toplum kuruluşu konuya duyarlılık göstermeli hep birlikte el ele vererek bu projeyi önce evimizde başlatmalı, sonra yaşadığımız her yerde bu projeye hayat vererek başarılı çalışmalara imza atmalıyız. Her konuda desteğini hissettiğim güzel Sivas'ımızın cefakâr ve vefakâr anneleri, gönül elçileri kardeşlerim bizlere ve sizlere çok görev düşmektedir. Haydi hep birlikte geleceğimize, çocuklarımızın geleceğine yön vermek için desteklerinizle birlikte yürümeye davet ediyorum." dedi.

Valimiz Gül ise bu proje ile geleceğimizi hazırladığımızı belirterek, "Bu proje sadece belediyelere, belediye başkanlarına ya da temizlikle görevli olan kişilere bırakılmayacak kadar önemli. Bütün vatandaşlarımızın 80 milyonun hayatını ilgilendiriyor. Bunun bir ekonomik değeri var ve bu ekonomik değeri kendi elimizle çöpe atıyoruz. Geldiğimiz teknolojik noktada aslında çöp diye bir şey yok." diye konuştu.

Proje için toplumun her kesiminden beklentileri olduğunu söyleyen Gül, "Herkesten beklentimiz var ama özellikle belediye başkanlarımızın bunun alt yapısını hazırlaması lazım. Çok şükür Sivas Belediyesi'nin özellikle İstasyon Caddesinde şişelerin, camların, plastiklerin ayrı ayrı atıldığı çöp kutuları var. Bunun sayılarının ilçelerde ve ara sokaklarda da artması lazım. Annelerin evlerinde ayrıştırarak bunu belediyenin temizlik personeline teslim etmesi lazım. Okul müdürlerimiz burada okullarda hem bunu uygulayarak hem de öğrencilerimize bir şekilde bu kültürü kazandırarak yapması lazım. Sivil toplum kuruluşlarımızın başkanları var. Herkesin en azından kendi hayatında, kendi sivil toplum kuruluşlarında buna katkı sağlaması lazım. Kaymakamlarımızın bunu koordine etmesi gerekiyor. Gönül elçilerimizin bu projeyi dört elle sahiplenmesi lazım. Sivas iddialı bir il. Dolayısıyla bizim Sıfır Atık Projesi'nde de iddialı olmamız lazım. Bunun içinde herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bizde gönül elçileri ve Kadıburhaneddin öğrenci meclisi olarak, Sivas İl Özel idaremizin imkânlarıyla bu sıfır atık projemize uygun düşecek ayrı ayrı çöp kutularını dağıtacağız. Bunlardan bir miktar hazırladık. Basımını yaptırdık. Çöplerimizi atarken dikkatli olacağız. Sıfır Atık Projesi'nin Sivas'ımıza, memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından proje için hazırlanan geri dönüşüm kutularının dağıtımı yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.