''Sivillere Asla Zarar Vermeyecek Şekilde Operasyonlarımızı Yürütüyoruz''

''Sivillere Asla Zarar Vermeyecek Şekilde Operasyonlarımızı Yürütüyoruz''

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sivillere asla zarar vermeden operasyon düzenlediğini açıkladı.

A+A-

Dünya son dönemde Ortadoğu bölgesinde karşı karşıya geldi. Kudüs kararı, Suriye'nin bombalanması ve terör örgütlerinin git gide daha fazla artması, Rusya ve İran faktörü gibi etkenler dolayısı ile bölgede tam bir kaos hakim iken Türkiye tarafı ise kendi haklarını korumak ve savunmak adına bazı önlemler aldı. Alınan bu önlemler arasında sınırötesi operasyonlar ilk sırada rol oynarken, bazı bölgelerde düzenlenen operasyonlarda sivillere en az zarar verecek şekilde operasyonlar düzenlendiği daha önce ifade edilmiş, dünyadan yapılan açıklamalarda ise Türkiye'nin operasyonlarla bölgeyi daha fazla istikrarsız hale getirdiği iddia edilmişti. İşte bugün tüm bu ifadeler karşısında İngiltere'de açıklama yapan Erdoğan, sivillere hiçbir şekilde en ufak zarar gelmemesi adına operasyonların buna uygun düzenlendiğini belirtti ve bu konuda Türkiye'nin tavrının çok açık bir şekilde belli olduğunu bir kez daha ifade etti.

Erdoğan'ın Tam Açıklaması

Duma’da yaşanan vahşete engel olamamanın ise derin üzüntüsü içerisindeyiz. Türkiye, rejim başta olmak üzere diğer herkesten farklı bir yöntem kullanıyor. Biz sivillere asla zarar vermeyecek şekilde operasyonlarımızı yürütüyoruz. Gerektiğinde biz kayıp vermeyi göze alıyoruz ama sivillere kesinlikle zarar vermiyoruz. Buna karşılık hem rejim güçleri, hem teröristler, hem de ülkelerin güçleri kesinlikle böyle bir hassasiyete sahip değildir. çoğunluğu çocuk kadın yaşlı olmak üzere 1 milyona yakın insan hayatını kaybetmiş, tarihi şehirler yerle bir edilmiştir.

Türkiye’nin güvenli haline getirdiği yerler, Doğu Guta başta olmak üzere Suriyelilerin sığındığı yerler haline dönüştü.

Son günlerde giderek tırmanan bir başka alan da İran konusudur. Biz İran’ın yapıcı katkılarından istifade etmekte yarar görüyoruz. Siyasi diyaloğumuzun uluslararası toplumun da menfaatine olduğunu düşünüyoruz. İran’ın kapsamlı eylem planı, korunması gereken diplomatik başarıdır. Atom enerjisi ajansının, tüm raporlarında İran’ın bu plana uyduğu belirtiliyor. Seçimlerin henüz yeni yapıldığı bu ülkede, uzlaşma ilkeleri çerçevesinde bir hükümetin kurulmasını bekliyoruz.

Yemen’deki kriz 4’üncü yıla gelmiştir. Ülkedeki kaos en çok DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerine yarıyor. Türkiye olarak Yemen’in toprak bütünlüğü temelinde kapsayıcı siyasi çözümden yanayız. Libya da normale dönmeyi hak eden bir ülke. Libya’da uzlaşmayı sağlamak ve ülkeyi yeniden inşa etmek için çalışan Libya halkını ve milli mutabakat hükümetini destekliyoruz.

Körfez ülkeleri arasındaki gerilimi de yakından takip ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.