Soğuk havalarda neden yüz felci olunur?

Soğuk havalarda neden yüz felci olunur?

Kış aylarında yüz felci riskinin artmasına neden olan durumlardan bahseden Prof. Dr. Erkan Tarhan, erken tanının da önemine dikkat çekti

A+A-

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erkan Tarhan, kış aylarında yüz felci riskinin neden arttığına açıklık getirdi. Tarhan, “Yüz felcine neden olan durumun virüsler olduğu düşünülüyor. Soğuk havalarda yüz felci olma durumunun sıklık göstermesi de o virüslerin artıyor olmasından kaynaklanıyor” dedi.

HAMİLEYKEN RİSK DAHA FAZLA

Yüz felcine neden olan durumlara değinen Prof. Dr. Tarhan, “Yüz felçleri, beyinden kaynaklı ve beyinden uzakta olan yüz felçleri olarak ikiye ayrılıyor. En çok korktuğumuz ise tümörlerdir. Bir iç kulak tümörü de yüz felci yapabilir ve çok tehlikelidir. Yüz felçleri bazen doğuştan da olur. Bazı damar büyümeleri, viral hastalıklar, ciddi kronik hastalıklar, hiç akla gelmeyen ağır metal zehirlenmeleri de yüz felci yapabilir. Gebelikte ve şeker hastalığında yüz felci, normalden daha fazladır. Ayrıca soğuğa maruz kalanlarda da yüz felci riski artar.

BAZI YÜZ FELÇLERİNİN SEBEBİ BİLİNMİYOR

Toplumda en sık karşılaşılan ise ‘Bell paralizi’ yani sebebi bilinmeyen yüz felcidir. İlaç da veriyoruz ama yüzde 80 kendinden düzelir. Hiçbir iz kalmaz, geçici bir yüz felcidir. Ama yüzde 20’de sıkıntı vardır. Bunların da yüzde 10’unun yüz kasında, gözünü kapatmada, dudak köşesini oynatmada ciddi problemler olur ve hasta bu durumdan çok rahatsız olur. Herkesin fark edeceği kadar yüzünde ciddi asimetrik problemler kalır. Yani, kasları çalışmaz. Diğer kalan yüzde 10’unda ise kaslar çalışır ama az çalışır. Buna da kısmi yüz felci diyelim. Geri kalan yüzde 80’inde de hiçbir şey kalmaz. Tabii, bu söylediklerim doktora hemen başvuran ve gerekli tedavi yapılan hastalar için geçerli. Eğer yüz felci olanlar doktora gitmezse sakatlık ihtimali de çok daha artıyor” şeklinde konuştu.

YÜZ FELCİ KÖR DE EDİYOR

Yüz felci olanların uygun zamanda tedaviye gelmesi gerektiğine de dikkat çeken Dr. Tarhan, geç kalma durumlarında ise körlük yaşanabileceğinin altını çizdi.

Yüz felçlerinin derecelerinden de bahseden Erkan Tarhan, “Yüz felci olan biri yemek yerken çorbasını içemez. Dudak köşesi aşağı kayacağı için ağzından çorba akar. Islık da çalamaz. Gözünü kapatmak istediği zaman gözü kapanmayabilir veya zayıf kapanabilir. Yüz şekli de asimetrik olur. Yani kaşın biri yukarıda biri aşağıda olur ve dışarıdan bakıldığı zaman da anlaşılır. Yüz felçlerinin dereceleri var. 6 evrede incelenir. En kötüsü 6’dır. Bu evrede yüz kasları çalışmaz. Kişi kaşlarını oynatamaz, gözünü kırpamaz, dudağını, yanağını oynatamaz ve çok ciddi bir asimetrik problem olur. En iyisi de evre 1’dir ve normaldir. Yüz felcinde en çok korktuğumuz, gözdür. Gözü çok önemsiyoruz. Gözde en ufak problem olmaması için yüz felci düzelene kadar takip ediyoruz. Bazı durumlarda göz doktoruyla beraber çalışıyoruz. Eğer yüz felci hastası uygun zamanda tedaviye gelmezse ve gözleri de kapanmıyorsa bu durum körlüğe kadar gider. Eğer kişi ağır bir yüz felci geçiriyorsa evre 5 veya 6 ise gözü de gece kapanmıyorsa o kişiler de körlük riski vardır. O yüzden mutlaka doktora gitmeliler” diye konuştu.  

VİRÜSLERİN ARTMASI, YÜZ FELCİNE NEDEN OLUYOR

Yüz felcinin virüse bağlı olduğuna da vurgu yapan Tarhan, “Yıllar evvel bir fare çalışması yapılmış. HSR adında bir virüs 14 farenin kulağına verilmiş ve 11’i de yüz felci olmuş. Yani, aslında yüz felci virüse bağlıdır. Genellikle bir virüs kaptığınız zaman o virüs, yüz sinirinin üstüne oturduğunda orayı felç edebilir. Aslında yüz felci bizim anladığımız, virüse bağlı kasların çalışmaması demek. ‘Soğuk havada yüz felci daha fazla olur’ algısı var. Yüz siniri kulağımızın arkasından çıkıp yüze dağıldığı için çok soğuk havalarda bu sinir etkilenebilir korkusu da hakim. Yüz felcine neden olan durumun virüsler olduğu yani mikroplar olduğu düşünülüyor. Soğuk havalarda yüz felci olma durumunun sıklık göstermesi de o virüslerin artıyor olmasından kaynaklanıyor” açıklamasında bulundu.

“YÜZ FELCİNDEN DEĞİL GEÇ KALMAKTAN KORKSUNLAR”

Tedavi sürecinde herkesin sabırlı olması gerektiğini de dile getiren Prof. Dr. Erkan Tarhan, şu ifadelere yer verdi: “Yüz felcince başarı oranı yüzde 80’in üzerinde ama yüzde 100 değil yani. Hastada, ‘Yüz felci oldum, geçer’ anlayışı var. Yüzde 20 geçmiyor işte. O da ciddi bir rakam. Tedavi süreci sabır gerektiren bir durum. Yüz felcinin tam oturması bazen 6 ay bile sürer. Çok basit bir hastalık değil. Sonuçta sinir, çok hassastır. Hele yüz siniri çok daha hassastır. Çocuklar da dahil herkes yüz felci olabilir. Ancak yüz güldürücü bir tedavi ve başarı şansı da çok yüksek. Yüz felcinden korkmasınlar, geç kalmaktan korksunlar. Tedavi için erken tanı da çok önemli. Kişilerin bir iki günde mutlaka kulak burun boğaz doktoruna başvurması lazım. Ayrıca nöroloji doktorları da takip ediyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.