• BIST 101.971
  • Altın 229,188
  • Dolar 5,3205
  • Euro 6,0379
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 6 °C

Son dakika haberleri... Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT'lilerden Ankara mitingi

Son dakika haberleri... Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT'lilerden Ankara mitingi
Son dakika haberleri... Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT'lilerden çarpıcı açıklamalar! 10 Şubat 2019 Pazar günü Ankara mitingi yapıldı

İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Samsun’da kitlesel basın açıklamaları düzenleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) dün Ankara'da bir araya geldi. EYT'liler ilk olarak sabah saatlerinde Arslanlı Yol'da yürüyerek Ata'nın huzuruna çıktı. Öğle saatlerinde ellerinde Türk bayrakları ile Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne gelen EYT'liler salona sığmadı. EYT'liler salon çevresini adeta kuşatma altına alarak hınca hınç doldurdu.

 

Burada EYT'liler, “EYT’liler gündemimizde yok” diyen hükümete seslendi. EYT'lilere siyasi partilerin büyükşehir belediye başkan adayları, milletvekilleri, Petrol-İş Sendikası, Tek Gıda-İş Sendikası da destek verdi. Edirne'den Kars'a yurdun dört bir yanından Başkente akın eden EYT'liler sık sık, “Emeklilik hakkımız söke söke alırız”, “Vur vur inlesin Ankara dinlesin”, “EYT sandıkta hesap soracak” sloganlarını attı. 1999 yılında çıkan ve hâlâ yürürlükte bulunan yasanın iptal edilmesini isteyen EYT'liler haklarının iadesi için imza topladı.

 

 

EYT mağdurları, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak açıklama yaptı. Hükümetin bir an önce EYT mağdurlarının taleplerine kulak vermesi gerektiğini belirten Özüpak, “Biz bu vatanın evlatlarıyız. ‘Kuru lafla' peynir gemisi yürütmüyoruz. Hakkımızın iade edilmesini istiyoruz. Bu bir hak arayışıdır ve sesimiz her geçen gün daha da yüksek sesle çıkacaktır” dedi.

 

Mezarda emeklilik yasası getirildiğini belirten Özüpak, yaklaşan seçimler öncesi hükümeti şu sözlerle uyardı: “Her seçimde vaatler verdiler. Ancak EYT'lilere sıra gelmedi. Biz bir milletiz ve devlet bizim. Bizi hafife alıp ‘boş işle' yaptığımızı söyleyenler iyi bilsin ki her partinin tabanında EYT mağduru vardır. EYT'liler Türkiye'nin bel kemiğidir. Kibirle milletine sırtını dönenlere egemenliğin millette olduğunu hatırlatmak gerekir. Söz sahibi Atatürk'ün de dediği gibi, ‘Kayıtsız şartsız Türk milletinindir.' Milletin tepkileri unutulmamalı. Sadaka istemiyoruz. Bizler edep, hukuk içinde taleplerimizi dile getiriyoruz. Bizler de sandıkta yanımızda duranların yanında olacağız. Sonuç alıncaya kadar da mücadelemize devam edeceğiz” dedi. EYT'lilerin eylemine CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş başta olmak üzere CHP, İYİ Parti milletvekilleri destek verdi.

.............

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Kotan, Ulusal Kanal'da açıklamalarda bulundu. 10 Şubat 2019 tarihinde Ankara'da gerçekleştirecekleri mitingi anlatan Kotan, "Bizler 1999 öncesi işe giriş tarihi itibarıyla çalışma hayatına başladığımız dönemde 25 yıl 5000 prim iş akdiyle işe başlamıştık. O tarihte böyle bir anlaşma devletimizle yapmıştık fakat geldiğimiz noktada bugün böyle bir şeyin olmadığı söylenildi ve hayallerimiz boşa çıktı. Dolayısıyla bir hak kaybına uğradık" diye konuştu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) uzun zamandır mücadele yürütüyor. Bu mücadele hangi noktaya geldi? Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) dönem dönem reddedildi ve yeniden Meclis'e gelmesi söz konusu olabilir mi?

 

 

basliksiz-5_16_9_1543944306_16_9_1548140450.jpg

 

EYT ‘NİN DEVLETE MALİYETİ ASLINDA NE KADAR OLACAK?

 Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Yasa çıksa da 4 milyona yakın EYT'linin tamamı emekli olamayacak.700 bini kadarı emekli olabilecek” dedi. “Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Emeklilikte yaşa takılanların yıllık maliyetinin 26 Milyar olduğu söyleniyor. Bize göre ise maliyeti 8-10 milyar civarındadır. Dışişleri Bakanı Türkiye’nin yurtdışına 8 Milyar dolar insani yardım yaptığımızı söylüyor. Hatta Amerika bizim kadar olamıyor, Amerika dahi 6-7 milyar insani yardımda bulunuyor diyor. Biz insani yardım olarak diğer dünya ülkelerine 8 milyar dolar yani yaklaşık 45 milyar TL ödeme yapıyoruz ancak, kendi vatandaşımız yasal haklarını istediklerinde kusura bakma sana verecek paramız yok diyoruz” dedi.

Bir tekevizyon programına Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Kotan katıldı.

Kotan şu açıklamaları yaptı:

"Türkiye'deki tüm illerin katılımıyla Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmak için Ankara'da bir toplantı gerçekleştireceğiz. Yıllardır uğradığımız bu haksızlığın neler olduğunu her gittiğimiz toplantılar dile getirdik. Bugün de son olarak en büyük toplantıyı başkentimiz Ankara'da düzenlemek istemekteyiz. Tüm iller burada katılacaktır. Gerçek gücümüzü burada göstereceğimize inanıyoruz. Bizler 1999 öncesi işe giriş tarihi itibarıyla çalışma hayatına başladığımız dönemde 25 yıl 5000 prim iş akdiyle işe başlamıştık. O tarihte böyle bir anlaşma devletimizle yapmıştık fakat geldiğimiz noktada bugün böyle bir şeyin olmadığı söylenildi ve hayallerimiz boşa çıktı. Dolayısıyla bir hak kaybına uğradık. Empati yapmanızı istiyorum. Bizim yerimize kendinizi koyun. Sizlere şu an deseler ki 'şu an milletvekilisiniz. Bundan sonra maaş alamayacaksınız. Maaş almak için 101-5 yıl beklemeniz gerek' deseler, sayın milletvekillerimiz buna ne tepki gösterir? Bizim kızdığımız en önemli nokta, bu. Bunu düşünmek bile istemezler. Çünkü ortada bir hak kaybı var. İnsanlar mağdur edildi. Bununla birlikte sosyal refah seviyesi azaldı. Bizler, çoluk çocuğumuzu geçindirmek için bu yola baş koyduk. Emeklilik primi adı altında kesilen primlerle, şu an benim 8300 primim mevcut. 33 yıldır iş hayatındayım. Ve sürem geçeli yaklaşık 5-6 yıl oldu. Normal 1999 öncesi şartlara istinaden. 2 yıl daha beklemekteyim. Bu hani adalete sığar? Hükümetimize sesleniyorum. Ankara'da biz bunu tüm sosyal paylaşım sitelerinde duyurduk. Tüm illerin katılımıyla yapacağımız toplantıda sayın Cumhurbaşkanımıza bu haksızlığın giderilmesi hususunu ve bunun EYT'nin büyük bir isteği olduğunu, bununla birlikte aylık bağlanma oranındaki adaletsizliğin eski seviyelere getirilmesi konusunda düzeltmeler yapılması konusunda, Genel Sağlık Sigortası (GSS) adı altında kesilen primin kesilmemesini istiyoruz. Ayrıca, staj başlangıcı ve çıraklık sigortasının emeklilik süresine sayılması konusunda görüşlerimiz devam etmektedir. Bugün hükümetimiz ve muhalefet, bize bu konuda sürekli farklı açıklamalar yapmaktadır. Muhalefet, sürekli bize desteğini verirken hükümetimiz bizi görmezden gelmektedir. Bizim 1999 öncesinde SGK uzmanlarından aldığımız bilgilere istinaden 12 milyon civarında 99 öncesinde çalışan sigortalı arkadaşlarımız mevcutmuş. Bunun 6.5 milyonu şu ana kadar emekli olmuş. Geriye kalan 5.5 milyon kişi de 2024 yılına kadar bunu kademeli olarak tamamlayacaktır. Burada kalan sayı toplam sigortalılık süresini, primi,yaşını tamamlayan kişi sayısı ortalam 350 bin civarında olduğu söylenmektedir. Diğer kalan kısım zaten emekliliği hak etmediği için 2024'e kadar kademeli olarak çalışmaya devam edecektir ve günü geldikçe emekli olacaktır. Söylendiği gibi böyle büyük bir rakam söz konusu değildir."

Milyonlarca vatandaş hükümetten gelecek olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili son gelişmeleri merak ediyor. Peki, EYT son dakika gelişmesi nedir? Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berak Albayrak konuyla ilgili bir açıklama yaptı...

2345653_620x410.jpg

EYT'de son dakika gelişmesi olarak Bakan Berak Albayraktan kritik bir açıklama geldi. Prim gün sayısını doldurmuş fakat yaşı bekleyen vatandaşlar erken emeklilik yolunu arıyor. Milyonlarca vatandaş heyecanla beklenen EYT kanunu ile alakalı hükümet tarafından yerel seçimler öncesinde sevindirici bir  haber bekliyor. Konuya dair son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berak Albayrak önemli bir açıklama geldi. İşte detaylar...

BAKAN ALBAYRAK'TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Bakan Albayrak, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna "EYT konusu ile ilgili bu hükümetin cevabı ortada. Çok basit yaklaşmak doğru değil. Gündemimizde yok" yanıtını verdi. 

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya dair geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada; "Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur." demişti.

Sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrı hususa bakılması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, "Emeklilik için 1999 yılına kadar yalnızca hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı yeterliydi. Bu tarihte yapılan bir düzenlemeyle kademeli olarak yaş şartı da getirildi. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama olmadığının altını çizen Erdoğan, "20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacaktır demektir. Böyle şey olur mu? Buna dünyanın hiçbir ülkesinin sosyal güvenlik sistemi dayanamaz. Zaten oralarda da böyle bir uygulama yok. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı dahi bulmadığı dönemlerde 40'lı yaşlarda emekli olmanın belki bir izahı vardı ama bugün ülkemizde ortalama insan ömrü 78'i geride bıraktı." açıklamasını yapmıştı.

Yaşa takılanların emekli olması halinde bu kişilerin bir taraftan devletten maaşa alacağını diğer taraftan da kendine göre iş yapmaya devam edeceğini anlatan Erdoğan, "Yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz. Buna hak, adalet denmez. Bugün batı dünyası yaşta emekliliği tırmandırıyor. 65 yaşın altına eyvallah etmiyor. Niye? Ülkeye maliyetleri çok çok fazla da onun için. Eskiden İskandinav ülkelerinde erken emeklilik olurdu. Şimdi İskandinav ülkeleri bile bunun bedelini ödeyemez duruma düşünce emeklilik yaşını onlar da yukarı doğru tırmandırmaya başladılar." ifadelerini kullanmıştı.

BAKAN SELÇUK’TAN EYT AÇIKLAMASI

İşte Çalışma ve Aile Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt'un açıklamalarından satır başları:

-3600 ek gösterge çalışmalarımız Devlet Personel Başkanlığı ve bakanlıklarımızla devam ediyor.

-Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme gündemimizde yok şu anda. Çocuklarımızın geleceği için gündemimizde yok esasında.

 

Bu haber toplam 1030 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 A Haberci | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.