Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu için öncelikle bölümünüzle alakalı sözleşmeli öğretmen ataması olup olmadığını Milli Eğitim Bakanlığı takibiyle öğrenmeniz gerekir.

A+A-

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birçok dalda üniversite mezunları sözleşmeli öğretmenlik başvurusu hakkında araştırma yapmaktadır. Süreci takip etmek ve doğru adımlar atmak gerekir.

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu için öncelikle bölümünüzle alakalı sözleşmeli öğretmen ataması olup olmadığını Milli Eğitim Bakanlığı takibiyle öğrenmeniz gerekir. Bunu zaten biliyorsanız,  MEB ne zaman başvuru kabul ediyor bunu takip etmeniz gerekir. Sözleşmeli öğretmen alımlarında okullardaki açıklara göre alım belirlenmektedir. Örneğin felsefe grubu öğretmenliği açığı olan okullarda daha sık sözleşmeli öğretmen alımı olabilir.

Başvuruyu yapmak için, belirtilen zaman aralığında gerekli belgelerle beraber MEB ilçe müdürlüğü binasına gitmeniz gerekir. Elektronik ortamdan gerçekleştirilecek olan başvurularda da https://ilkatama.meb.gov.tr/OBGiris.aspx adresini kullanabilirsiniz. Burada gerekli yönlendirmelerle başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Sistem üzerinden ya da e devletten yapacağınız başvuru akabinde işlemler tamamlanacaktır. Başvuru sürelerini kaçırmamak için de bu siteyi kullanabilir ve güncel bilgilerle kalabilirsiniz.

Sözleşmeli Öğretmenlik Alım Şartları

Kılavuzda tam kapsamı olmakla beraber sözleşmeli öğretmenlik alım şartları şöyle sıralanabilir:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak KKTC vatandaşları TC vatandaşı olarak değerlendirilecektir.
  • Bakanlık tarafından yapılan atama tespitlerine uygun şekilde yükseköğretim programından mezun olmak
  • İhtiyaç olan alanlarda Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ve Pedagojik Formasyon Programı eğitimi almak ve başarıyla tamamlamak
  • Yurt dışı okullarından mezun olanların denkliği kabul edilmiş kurumlarda pedagojik formasyon belgesi almış olmaları
  • Atama istenen alanda KPSS P10 ve KPSSP 121- KPSSP 120 puan türlerinde 50 ve üzerinde başarı sağlamak
  • Öğretmenlik, memurluktan çıkarılmaya neden olacak bir ceza almamış olmak,
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu- madde 48’deki şartlara uygun olmak
  • 657 sayılı Kanun- 4/B maddesi kapsamında
  • Sözleşmeli öğretmenlik yapan ve görev süresi dolan kişilerde bir sene bekleme sürecinin tamamlanmış olması şartları aranmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmenler Ne Kadar Ücret Alıyor?

Merak edilen sözleşmeli öğretmenler ne kadar ücret alıyor sorusu içinse yapılan açıklama şu şekilde:

Sözleşmeli öğretmenler657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 4/B statüsünde çalışacak ve sözleşme ücretlerine ek aile yardımı ödeneği, AGİ, ek ödeme, ek ders ücreti, nöbet ücreti, toplu sözleşme ikramiyesi hazırlık ödeneği gibi haklardan aynı şekilde faydalanabilecek. Verilen aylık maaşlarsa sözleşme süresine göre değişiyor: 5 yıldan az hizmet edenler için 4.089 lira, 5-10 sene arası hizmet verenler 4.187 lira, 10- 15 yıl hizmet süresi olanlar 4.276 lira, 15- 20 olanlar 4.825 lira ve 20’den fazla olanlar 5.011 lira alacak.

Sözleşmeli Öğretmenler Kadroya Ne Zaman Nasıl Geçebilir?

Sözleşmeli öğretmenler kadroya ne zaman nasıl geçebilir sorusuna gelince ise görev sürelerinin dolması ve kararname çıkması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü kadroyla ilgili açıklamaları yapmaktadır. Kamuda duyurulan bu kadro duyurusunda belirli sayıda öğretmen kadroya geçebilmektedir. Belirtilen sözleşme şartlarının yerine getirilmiş olması öğretmenler tarafından dikkate alınmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.