SSK Çeyiz Parası Nedir? 2020 Çeyiz Parası Ne Kadar? Çeyiz Parası Nasıl Alınır

SSK Çeyiz Parası Nedir? 2020 Çeyiz Parası Ne Kadar? Çeyiz Parası Nasıl Alınır

2020 çeyiz yardımı sorgulama, çeyiz parası başvuru formu çeyiz parası ne zaman ödenir? çeyiz parası yaş sınırı var mı? Çeyiz parası nasıl hesaplanır gibi soruların cevapları ve detayları haberimizin detaylarında

A+A-

SSK Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Çeyiz Parası Ne Zaman Ödenir?

Yakın zamanda evlenmeyi düşünenler çeyiz parası konusunda daha fazla araştırma yapmaya başladı. Bu yazımızda çeyiz parasıyla ilgili merak edilenlere yanıt veriyoruz.

SSK çeyiz parası nedir? Çeyiz parası, SGK aracılığı yetim maaşına hak kazanan kız çocuklarına verilir. Bu ücret sadece bir kere verilir. Bu Tutar ise yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadar hesaplanır. Çeyiz parası için mutlaka başvuruda bulunmaz gerekir.

SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Evlenme yardımı olan çeyiz parası evlenmek isteyen kızlara verilir. Söz konusu yardımı yetim aylığı alan kızların evlenme nedeniyle maaşlarının kesilmesinin bir hakkıdır.

Bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin bizzat başvuruda bulunması gerekir. SSK çeyiz parası nasıl alınır?

  • Çeyiz parası alabilmek için SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmanız gerekir.
  • Evliliğin ilk 5 yılında bu ödenekten yararlanabilirsiniz.
  • Başvuru yaparken evlilik cüzdanı gerekir.
  • Çeyiz parası başvurusu evlenme ödeneği talep dilekçesiyle yapılır.
SSK Çeyiz Parası Almak için Ne Yapılmalıdır?
Devlet yetim aylığının kesilmesi nedeniyle çeyiz parası ödemesi gerçekleştirilir. SSK çeyiz parası almak için ne yapılmalıdır?
  • Çeyiz parası alabilmek için anne ya da babanın vefat etmesi gerekir. 
  • Yetim aylığı bağlanan kız çocukları bu destekten yararlanır.
  • Erkek çocukları bu yardımı alamaz.
  • Yardım için SGK’ya başvuru yapılması gerekir.
  • Yardım için evlenme şartı aranır.

Çeyiz Parası Ne Kadar Veriyorlar?

Çeyiz parası ne kadar veriyorlar? Miktar başvuru sahibinin almış olduğu yetim aylığına göre değişim gösterir. Devlet son yetim aylığını kıstas alarak bu oranları hesaplar. Son yetim maaşı 24 ile çarpılır ve hesaplama yapılır. Devlet tarafından verilen çeyiz yardımı desteği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır. Ödemeler Ziraat Bankası üzerinden tamamlanır.

Ziraat Bankası üzerinden bireysel hesabınız varsa kısa sürede para hesabınıza yatırılır. Hesabınız yer almıyorsa T.C. kimlik numaranızı vererek Ziraat gişelerinden evlenme yardımı desteğini alabilirsiniz. Çeyiz parası yardımının alınması için bizzat hak sahibinin başvurması istenir. Çeyiz yardımcı sorgulamasını ise https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-evlenme-ikramiyesi-odenmesi-talebi üzerinden tek tıkla gerçekleştirebilirsiniz. İlk beş yıl içerisinde başvuru yapmanız gerekir. Aksi durumda talebiniz devlet tarafından çeyiz yardımı iptal edilir. Gerekli başvuru formunu doldurduktan sonra yetkililer sizinle iletişime geçecektir.

Geri Ödemesi Var Mı?

Çeyiz parasından yararlanmak isteyen pek çok çift çeyiz parası geri ödemesi var mı? Sorusunu merak ediyor. Çeyiz yardımının geri ödemesi bulunmuyor. Bu destek bir geri ödemeli kredi değildir. Bir defaya mahsus verilen bu ödeme de istenen herhangi bir ücret talep edilmez.

Geri ödemesi olan yardım evlilik kredisidir. Düşük faiz oranlarından verilen evlilik kredilerinden bugün pek çok çift yaralanmaktadır. Evlilik kredisi almadan önce tüm bankaların faiz oranlarını ve taksit sayılarını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Kredi oranları her bankaya göre değişim göstermektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum