Suriyeliler Bayram Ziyareti İçin Akın Akın Ülkesine Dönüyor

Suriyeliler Bayram Ziyareti İçin Akın Akın Ülkesine Dönüyor

Türkiye, milyonlarca Suriyeliye yıllardır bakıyor. Suriyeliler bayram ziyareti için ülkelerine dönüp bir süre orada kalacak. Ardından tekrar Türkiye'ye dönmek istediklerini ifade ediyorlar.

A+A-

Suriye'de yaşanan karışıklıklardan dolayı Türkiye hiç umulmayacak kadar etkilendi. Bugün milyonlarca Suriyeli Türkiye'de, özellikle yüksek nüfuslu kentlerdeki dar gelirlilerin yoğunlukta olduğu semtlerde yaşamını sürdürüyor. Türkiye'de iş bulan ve ayrıcalıklardan yararlanma fırsatına sahip olan Suriyeliler, yaşamlarını Türkiye'de geçirmeyi sürdürdüklerini, ülkelerine geri dönmek konusunda istekli olmadıklarını açıkladı.

Bazı Suriyeli vatandaşlar Kilis kapısından ülkelerine dönmek için sıra olurken, dönüşlerinin kesin değil yalnızca bayram ziyareti için olduğu ortaya çıktı. Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirecek olan Suriyeliler, bayramın sona ermesiyle beraber tekrar Türkiye'ye akın akın gelmeye devam edecek.  Türkiye'de bulunan imkanları kullanan ve bundan dolayı Türkiye'de yaşamayı düşünen Suriyeliler, bir yandan vatan özlemi de çektiklerini, bu yüzden bayramlarda ülkelerini ziyaret edeceklerini fakat Türkiye'de kalmaya devam edeceklerini söylüyor.

Halk kızgın

İnternet ortamı üzerinden görüşlerini bildiren, sosyal medyada yorumlar yapan Türk halkı, Suriyelilerin ülkelerine bayram ziyareti yapabilmesini, orada neredeyse bir ay geçirip buna rağmen tekrar Türkiye'ye dönmesini kabul edemiyor. Bu biraz da Türkiye'deki yoğun genç nüfustan, işsizlik oranının yüksekliğinden kaynaklanıyor. Suriyelilerin akın akın Türkiye'ye gelmesi Türklerin iş imkanı bulmasında ve rahat bir yaşam sürmesinde büyük bir engel olarak gözükürken, Türk halkı Suriyelilerin bir an önce evlerine dönmelerini ve geri dönmemelirini istiyor. Bakalım ilerleyen süreçte yetkililer tarafından bu istekler doğrultusunda bir hamle gelecek mi?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.