Tüp bebek yöntemi ne kadar güvenilir?

Tüp bebek yöntemi ne kadar güvenilir?

Tüp bebek tedavisinin en başarılı bebek elde etme yöntemi olduğunu belirten Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berker, tedaviye ön yargı ile yaklaşanlara da önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berker, tüp bebek tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi. Tüp bebek yönteminin yaklaşık 40 yıldır uygulandığını belirten Prof. Dr. Berker, başarı oranının da her geçen yıl artış gösterdiğine dikkat çekti.

Tüp bebek yönteminin en gelişmiş ve en başarılı bebek elde etme yöntemi olduğunu vurgulayan Berker, “Tüp bebek, uygulamaya geçeli yaklaşık 40 yıl oldu. Bu süre zarfında tüp bebek uygulama oranlarında inanılmaz derecede artış yaşandı. Ülkemizde şu anda bu uygulama 60 binleri geçmiş durumda. ABD’de yılda yaklaşık 200 bin civarında tüp bebek yapılıyor. Dünyada ise tahmini 7,5 milyon bebeğin tüp bebekle doğduğunu biliyoruz. Başarı oranı geçmiş yıllara oranla inanılmaz derecede artmış durumda. Her 5 uygulamanın 3’ünde gebelik elde ediyoruz.

TÜP BEBEKTE BAŞARI ORANI YÜZDE 70

Kendiliğinden bebek sahibi olacak çiftler, tüp bebek uygulamasına çok nadiren gidiyor. Dolayısıyla biz doğal yoldan bebek sahibi olamayan daha zor bir grupla ilgileniyoruz. Tüp bebek, şu anda yardımla üreme teknikleri içerisindeki en yüksek gebelik oranına sahip bir yöntem. Aşılama ya da diğer yöntemler tüp bebekle kıyaslanamaz bile. Aşılamadaki başarı oranı, yaklaşık yüzde 8-10’lar civarında. Tüp bebekteki başarı oranı ise yüzde 60-70’ler civarında. Dolayısıyla tüp bebek halen en gelişmiş, en başarılı bebek elde etme yöntemi” açıklamasında bulundu.

“BEBEK DOĞANA KADAR TÜP BEBEK YAPMAK LAZIM”

“Tüp bebekte asla bir sınır yok. Bebek doğana kadar tüp bebek yapmak lazım” diyen Bülent Berker, tüp bebekte kullanılan ilaçların da kesinlikle kanser yapmayacağının altını çizdi.

Tüp bebekte yıllar geçtikçe bilgi birikimlerinin daha da arttığına değinen Berker, “17 kez tüp bebek yaptırdıktan sonra bile gebe kalan hastam var. Tüp bebekte aslında bir sınır yok. Bebek doğana kadar tüp bebek yapmak lazım. Ayrıca kullanılan ilaçlar kesinlikle kanser yapmaz. Bunlar vücudumuzda biriken ilaçlar değil. Tüp bebekte sonuç negatif olduğu zaman neden olmadığı yönünde birçok soru geliyor. Burada aslında tüp bebeğin yapılış nedenine bakmak lazım. Erkeğin spermi hiç yoksa, biyopsiyle alınmış durumlarda tabii ki sperm içerisindeki genetik bizi etkiliyor ve bu da olmamasına sebep oluyor. Yine ileri yaşlardaki kadınlarda hem yumurta az oluyor hem de yumurtanın genetik yapısı bozulmuş, etkilenmiş oluyor. Onun dışında rahim içinde polipler, miyomlar, tüplerde su toplaması olabilir ya da bazı genetik durumlar olabilir. Bütün bunlardan dolayı da gebelik negatif olmuş olabilir.

“ASLA PES ETMEMEK LAZIM”

Yüzde 35 civarında ise sebebini açıklayamadığımız bir tutmama da olabiliyor. Bunun üstesinden gelmenin yolu ise, mümkün olduğunca maddi ve manevi yıpranmayacak şekilde tüp bebek uygulamasının tekrar edilmesi. Pes etmek ve motivasyonumuzu olumsuz etkilemek burada yapılacak en büyük yanlış diyebiliriz. Tutmadığında hepimiz üzülüyoruz ama netice biz bunu tekrar tekrar denersek dediğim gibi 17’nci de yakaladığımız hasta da oluyor” ifadelerini kullandı.

“18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE TÜP BEBEK YAPILMAMALI”

Tüp bebek tedavisinin kimlere yapılabileceği konusunda da bilgiler veren Prof. Dr. Bülent Berker, “18 yaşını geçmiş, 45 yaşından gün almamış hastaların hepsine tüp bebek yapabiliriz. Eğer kadınların her iki tüpü de tıkalıysa tüp bebekten başka bir çare yok diyebiliriz. Yine yumurtalık rezerv testleriyle yumurtalıkta ne kadar hücre kalmış diye değerlendiriyoruz. Bunun neticesinde yumurtalık rezervi azalmışsa bir an önce vakit kaybetmeden tüp bebek yapmak lazım. Erkeklerde sperm sayısı hiç yok ya da 5 milyonun altındaysa yine tüp bebek yapmak lazım. Düzenli ilişkiye rağmen bebek olmama süresi 2 yılın üzerindeyse o hastalara da çok vakit kaybetmeden tüp bebek yapmak gerekiyor. Ayrıca kalıtsal genetik hastalıklar da olabilir. Bu hastalıklarda da yeni doğacak bebekte aynı hastalık olmasın diye tüp bebek yapabiliriz. Tüp bebeğin uygulanmayacağı hasta grubu çok az. 18 yaşından küçük kişilere tüp bebek yapmamak lazım. Bir de kişinin rahminde hiç gelişme yoksa bu kişilere de kendi yumurtasıyla tüp bebek yapamıyoruz” şeklinde konuştu.

“POZİTİF DÜŞÜNELİM Kİ GEBELİK TESTİ DE POZİTİF ÇIKSIN”

Tüp bebek tedavisine ön yargı ile yaklaşan kişilerin olduğuna da vurgu yapan Berker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı insanlar, mahremiyeti olumsuz etkiliyormuş ya da sanki doğal olmayan yollarla yapılıyormuş düşüncesiyle tüp bebek yöntemine mesafeli ve soğuk yaklaşabiliyor. Ülkemizde tüp bebek için ekonomik destek devlet tarafından da sağlanıyor. 18 yaşından büyük, 38 yaşından gün almamış kişilere devletimiz 3 defa tüp bebek hakkı tanıyor. Dünyada uygulanan, ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen devletimiz tarafından da maddi olarak desteklenen üzerinde milyonlarca yayının yapılmış olduğu bir konuya insanların tabii ki de güvenmesi gerekiyor. Aynı zamanda sabır, şükür ve motivasyon da çok önemli. Bir ailenin bebeği olduğu zaman, o aile aslında tamamlanmış oluyor. Biz bütün bu bilgiler ışığında tıbbın bize sunduğu imkanları sonuna kadar mutlaka zorlamalıyız. Bu kadar çok emeğin karşılığında da genelde yüz güldüren sonuçlar alıyoruz. Onun için pozitif düşünelim ki gebelik testi de pozitif çıksın.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.