Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak: İlaç Sıkıntısı Var

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak: İlaç Sıkıntısı Var

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye'de döviz kuru dolayısı ile göz ilaçlarında sorunlar olduğunu doğruladı.

A+A-

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, döviz kurunun ilaçlar üzerinde ciddi etkileri olduğuna değinerek, şu aşamada göz ilaçlarında en büyük sorunun yaşandığını, “İthal ilaç birimimiz, günlük ortalama 550 reçete hazırlıyor. Aylık yaklaşık 11 bin 700 ilacı hastalarımıza ulaştırıyoruz. 1 milyar liralığın üzerinde de bir ilaç temini sağlıyoruz. İthal ilaç birimimiz de TEB’in yurt dışından getirdiği ilaçlarla da Türkiye’nin 35 bin civarında hastasına hizmet ediyor. Bunun 3 bini yetim hasta ve yetim ilaç noktasıdır.” sözleri ile açıkladı.

Sıkıntı Var

Çolak, “Üretimden depolara yeterli aktarım olmuyor. Depolardan da eczanelere yeterli sayıda ilaç aktarımı olmuyor. İlaçta kur değişiminin tek seferde yapılmasını doğru bulmuyoruz. Daha önce de bu konuyla ilgili açıklamalarımızı yapmıştık. İthal ilaçlarda bunu yaşıyoruz. Şu anda göz ilaçlarında maalesef bir sıkıntı söz konusu. Hem üretimden hem de kur farkından kaynaklı bu ilaçların ülkeye girişi biraz daha zorlaşıyor.

İlaç konusunda yerli üreticilerin alanını açmak, teşvik etmek, milli ilaç projesini hayata geçirmek, yerli ilaçla beraber yerli aşı çalışmalarına katkı vermek elzemdir. Yaşadığımız coğrafya flora açısından da çeşitliliğe sahip. Yeni moleküllerin ortaya çıkarılması ve araştırma projelerine destek verilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.