Türkiye nüfusu 2040 yılında 100.000.000 üzerinde olacak!

Türkiye nüfusu 2040 yılında 100.000.000 üzerinde olacak!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından yayınlanan 2018-2080 raporuna göre Türkiye nüfusu 2040 yılında 100 milyonu aşmış olacak.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye nüfusu her geçen gün daha fazla artacak. Dünyada genç nüfus günden güne düşerken Türkiye'de ise genç nüfus oldukça fazla artış göstermeye devam ediyor. Bununla beraber Türkiye nüfusu arttıkça üretim kapasitesi günden güne daha fazla artış gösteriyor ve iş gücü olarak ekonomik anlamda Türk ekonomisine destek sağlıyor. Türkiye'nin 2040 yılı nüfusu ile ilgili yapılan tahmine göre 2040 yılında 100 milyonu aşmış olması tahmin edilen nüfus toplamının bir kısmının yaşlılar, bir kısmının ise gençler tarafından oluşturulacak olduğu tahmin ediliyor.

İstanbul İçin Kötü Tablo!

Nüfus 2069 yılına gelindiğinde ise 107 milyon civarında olacak. Ortalama olarak her yıl 850 bin civarında artması beklenen nüfusta gençlerin evlilik oranlarında yaşanan düşüşler, evliliklerin daha çabuk bitmesi gibi etkenler hesaba katıldığında ise sonuçların tam doğruluk içeremeyebileceği hesaba katılıyor. Bunun yanında nüfus oranında yaşanacak olan artışın bir yandan İstanbul için benzer sorunları beraberinde getirdiği, 2023 yılında İstanbul'un nüfusunun 16.3 milyon civarında olması beklenmekte. Nüfusun artması ile birlikte yaşanacak olan bir takım sorunlar için şimdiden önlemler alınması gerekli.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.