Türkiye Üniversiteler Kış Spor Oyunları için geri sayım başladı

Türkiye Üniversiteler Kış Spor Oyunları için geri sayım başladı

Koç Spor Fest Türkiye Üniversiteler Kış Spor Oyunları 28 Şubat-2 Mart tarihleri arasında Erzurum’da organize edilecek

A+A-

28 Şubat-2 Mart tarihleri arasında Erzurum’da gerçekleşecek olan Koç Spor Fest Türkiye Üniversiteler Kış Spor Oyunları’na geri sayım başladı. Organizasyon hakkında bilgi veren Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, Erzurum’da çok sayıda üniversitenin ve sporcunun yer alacağını belirtti.

“Koç Spor Fest’in arkasındaki anlam sadece spor değil” diyen Prof. Dr. Kemal Tamer, “Sporu bir araç olarak kullanarak gençlerin eğitimine katkıda bulunma amacındayız. Bir festival havasında, hem müzik hem de eğlenceyi bir arada götürmeyi hedefliyoruz. Bu sene kış sporlarında kayak, snowboard, Alp disiplini, kayaklı koşu olacak. Aynı tarihlerde Ünilig organizasyonumuz da olacak.

“TESİS OLMAYINCA SPORCU YETİŞTİRMEKTE SIKINTI OLUYOR”

Buz hokeyi ve körling sporlarının olduğu organizasyonlar da, aynı dönemde Erzurum’da olacak. Dolayısıyla Erzurum’da, üniversitelerin büyük bir kısmı ve çok sayıda sporcu aynı anda aynı ortamı paylaşmış olacak. Buz hokeyi, Türkiye’deki üniversitelerde çok yeni aslında. Buz sporlarıyla ilgili tesis konusunda sıkıntımız var. Bursa Uludağ’da, Kayseri’de buz sporlarıyla ilgili tesisimiz yok maalesef. Körling de yeni bir spor. Ülkemiz 2011 yılında Erzurum’da yapılan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları sırasında ilk defa körling sporuyla tanıştı. Çok güzel bir spor, gençler çok sevdi ama tesis olmayınca sporcu yetiştirmekte de sıkıntı oluyor. Sadece Erzurum’da bir spor salonu var. Körling Federasyonunun birkaç yerde tesis çalışması var. Çalışmalar bitince umarım Türkiye’nin diğer bölgelerine de yayılma durumu olur” diye konuştu.  

“HİÇ DÜŞÜNMÜYORLAR Kİ, TÜRKİYE AYNI ZAMANDA BİR KIŞ MEMLEKETİ”

Federasyon olarak kış sporlarını çok önemsediklerini dile getiren Kemal Tamer, şu ifadelere yer verdi: “Yurt dışında Türkiye ile ilgili herkesin aklına deniz, kum, güneş geliyor. Hiç düşünmüyorlar ki, Türkiye aynı zamanda bir kış memleketi. 2011 yılında Erzurum’da Üniversite Kış Oyunları’na aday olduğumuzda bize, ‘Türkiye’ye kar yağıyor mu?’ diye sorulmuştu. Geldiklerinde bol kar yağdığını da görmüş oldular. Kış sporlarına öncelik tanımak istiyoruz. Çünkü ülkemizde kış sporlarının gelişme potansiyeli çok yüksek. Aslında kış sporlarında da turizmde çok iyi potansiyele sahibiz. Özellikle buz sporlarında ülkemiz ne kadar gelişirse ve insanlar bu sporları ne kadar çok yaparsa yurt dışından da birçok insan gelme buraya imkanı bulacak.

“KIŞ SPORLARINDAKİ BEMBEYAZ ORTAM İNSANA HUZUR VERİYOR”

Bütün sporlar için geçerli olmakla birlikte ancak özellikle de kış sporlarındaki o bembeyaz ortam insana huzur veriyor. Evimizin içinde dışarıda kar yağışını seyrederken ne kadar üşüyeceğimizi ve dışarının ne kadar soğuk olacağını düşünüyoruz. Halbuki dışarı çıktığımızda o kadar güzel, huzurlu bir ortam var ki, bunu hissetmemiz gerekir bence. Bir de bu sporlar sağlık için çok önemli. Sadece fiziksel açıdan değil, sosyal ve ruhsal gelişim için de çok önemli. İnsanlar, genç yaşta spora başlarsa yaşam boyu bu alışkanlıklarını devam ettiriyor. Bu aşamada özellikle de üniversitelerin rolü çok büyük. Öğrenciler bu ortamı üniversitede bulabiliyor. Biz de sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir ortam sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

TÜRKİYE ÜNİVERSİTELER SPOR OYUNLARI 5-13 MAYIS’TA GERÇEKLEŞECEK

5-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Koç Spor Fest Türkiye Üniversiteler Spor Oyunları’ndan da bahseden Federasyon Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, “Her sene 7 üniversitede belirlediğimiz spor dallarına organizasyonlar düzenliyoruz. Bu yıl, atletizm, basketbol, hentbol, jimnastik, voleybol, futbol, yüzme, dağ bisikleti, masa tenisi, spor tırmanışı ve ilk defa yapacağımız açık yüzme olacak. Buraya en iyi üniversite takımları gelecek. Her sene farklı bölgeye, farklı üniversitelere gidiyoruz. Bu yıl, Akdeniz Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve finalleri de Çukurova Üniversitesinde düzenleyeceğiz. İlk 6 üniversitede daha küçük organizasyonlar yapılacak. Finalde ise yaklaşık 130 üniversite ve 5 bin civarında sporcunun katılacağı büyük bir organizasyon olacak” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.