TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: Ekonomi Gerçekliktir

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: Ekonomi Gerçekliktir

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, ekonominin hayali değil gerçek bir değer olduğu açıklamasında bulundu.

A+A-

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Türk ekonomisinde son dönemde sorunlar yaşandığına değinerek ekonomide yaşanan bu sorunların giderilmesi adına önlemler alınması gerektiğini açıkladı. Türkiye'nin ekonomik gerçekliklerinin görmezden gelinmemesi uyarısında bulunan Bilecik, eğer ki ekonomik gerçeklik görmezden gelinir ise bu durumda daha ciddi sonuçlarının olabilecek olduğu uyarısında bulundu. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, "Ekonomi yönetiminin bıçak kemiğe dayanmadan önlem alması gerekir. Büyüme modelimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Güven veren yeni bir ekonomi anlayışına ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Bilecik Neler Dedi?

Bilecik, 

  • Sorunları zora girdikten sonra çözmeye çalışırsanız çok daha büyük sonuçlara katlanmak zorunda kalırsanız. Çatınızı güneşli havada tamir etmelisiniz. Dün MB tarafından atılan adım son iki haftadır yaşanan süreçte bir miktar rahatlık sağladı.
  • Bundan sonraki süreçte ekonomi yönetiminin ahenk içinde politika yapmasını bekliyoruz.
  • Ucuz para dönemi sona erdi. Ucuz ve bol para ile büyüme sağlama gibi bir seçeneğimiz artık yok.
  • Yüksek büyüme ile ekonominin tekerleri hızlı dönüyor ama yüksek cari açık ve enflasyon ile patinaj yapıyoruz. Şu anda yaşadığımız durum budur.
  • Hukuk devleti her şeyin üzerinde olmalıdır. Kuvvetler ayrılığı bir entellektüel tartışma konusu değil, çağdaş bir devletin olmazsa olmazıdır.
  • Ekonomide mucizeler yoktur, gerçekler vardır, hakikati istediğiniz gibi eğip bükemezsiniz. Ekonominin temelinde bir süredir bozulma görülüyor. Bir an önce ekonomimize duyulan güveni yeniden tesis etmemiz gerekiyor, aksi halde ekonomimiz sert bir düzeltmeyle karşı karşıya kalacaktır.
  • MB'nin dün attığı adım bir nebze rahatlık sağlamıştır, önemli olan bundan sonraki süreçtir. Reformlara hız vermeliyiz ve zaman kaybetmemeliyiz. Kalıcı başarıya ulaşmak için beklentimiz, önümüzdeki hassas dönemde de ekonominin kararlılıkla ve akılcı politikalarla yönetilmesidir. 

Dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.