Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye heyetinden açıklama

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye heyetinden açıklama

Uluslararası Para Fonu (IMF), Madde 4 görüşmeleri kapsamında Türkiye'de bu sene ekonomik durumun nasıl olacağını özetledi.

A+A-

Türkiye, güçlü mali yapısı ve coğrafı açıdan değeri dolayısı ile hem yatırımcıların, hem turizm dünyasının merkez noktalarından birisi olmasına rağmen son 2 yılda yaşanan ekonomik olumsuzluklar dolayısı ile bir takım sorunlar yaşanıyordu. Yaşanan bu sorunların en başında turist sayısında yaşanan azalma ve turistlerin Türkiye'de yaptıkları harcamaların Euro ve doların sürekli olarak yükselmesi sonucunda ekonomiye sağladığı katkının azaldığı bilinen bir durumdu. Ancak Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye heyeti, Madde 4 görüşmeleri kapsamında yaptıkları değerlendirme sonucunda Türkiye'nin 2018 yılı sonunda yüzde 4 oranında büyüyecek olduğunu açıkladı. Daha önce bu tahmin %3.5 olarak belirlenmişti.

Ekonomi Toparladı, Petrol Fiyatları, Üretim Eksikliği ve Cari Açık Sorun

Uluslararası Para Fonu (IMF), ekonominin Türkiye'de 2016 yılına oranla çok iyi bir şekilde toparlandığını ancak şimdiki sorunların çok büyük sorunlar olduğunu açıkladı. Merkez Bankası'nın faizleri arttırmaması durumunda enflasyonun düşmeyecek olduğunu ve hükümetin beklentilerinin üzerinde kalacak olduğu açıklandı. Aynı zamanda artan petrol fiyatları ve iç talep sonucunda, üretim dengesizliği göz önüne alındığında bir takım ekonomik bozulmaların yaşanabilecek olduğu uyarısında bulunuldu. IMF, Türkiye'nin cari açık konusunda da bu sene içerisinde daha fazla önlemler alması ve üretimi arttırması gerektiğini açıklarken, Madde 4 görüşmeleri kapsamında şu aşamada olağanüstü ekonomik toparlanmanın görüldüğünü açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.