Uykusuzluk Problemi İçin Ne Yapmalı

Uykusuzluk Problemi İçin Ne Yapmalı

Yeterince uyumamanız durumunda baş dönmesi ve göz kararması gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. İlk olarak uykusuzluğa neden olan kaynağı teşhis etmek gerekir. Uykunun sık sık bölünmesine neden olan etkenler nelerdir

A+A-

Uykusuzluk Uyuyamama Problemi İçin Ne Yapmalıyız?

Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler bu konu hakkında derin araştırmalar yapıyor. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilen bu durum için farklı açıklamalar yapılıyor.

Hayatımız için en temel gereksinimlerden biri olan uyku düzeninin bozulması sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Peki, uykusuzluk nasıl giderilir? Kaliteli bir uyku için bazı uzman önerileri bulunuyor. Gelin bu önerileri beraber inceleyelim.

>Sağlıklı olabilmek için iyi beslenme ve düzenli egzersizin yanında uyumakta gerekir. Geceleri uykuya dalamamak uykusuzluk problemlerinin çıkmasına neden olabilir. Uykusuzluk başka bir hastalığın yan etkisi ya da başlı başına bir hastalık olarak görülebilir.

Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

Yeterince uyumamanız durumunda baş dönmesi ve göz kararması gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. İlk olarak uykusuzluğa neden olan kaynağı teşhis etmek gerekir. Uykunun sık sık bölünmesine neden olan etkenler ortadan kaldırıldığı zaman huzurlu uykularınıza kavuşabilirsiniz. Uykusuzluğun tedavisinde kullanılan yöntemler ise aşağıda ki gibidir.

Davranışları Değiştirin

Uykusuzluğun zararlarından kurtulmak için uyku hijyeninin sağlanması gerekiyor. Uyku kalitesini bozan faktörler çevresel etkenler, beslenme ya da yaşam tarzı ise ilk olarak yeni bir düzene geçilmesi gerekir. Uyku ortamındaki koşulların değiştirilmesi sağlanarak uyanma sıklığı da kontrol edilebilir.

İlaç Tedavisi

Uyku ilaçları, uykuya geçiş sırasında yaratmış oldukları bağımlılık nedeniyle sık önerilmese de sağlık sorununa yönelik kullanılabiliyor. Uyku apnesi gibi sağlık problemleri deliksiz uyumayı imkansız hale getiriliyorsa ilaç desteği alınabilir.

Terapi

Aşırı stres, depresyon ya da bipolar bozukluklar uykusuzluk sorunlarına neden olabilir. Bu tür durumlarda ilaç tedavisiyle beraber terapi de önerilir. Uykusuzluğun herhangi bir fiziksel ya da ruhsal sebep olmadan sadece uykuya dalamama kaygısına birincil uykusuzluk adı verilir. Bu gibi durumlarda uzman psikologlardan terapi desteği alınmalıdır.

Uykusuzluğun Nedenleri

Uykusuzluğa neden olan faktörler oldukça fazladır. Bu yüzden uykusuzluğun kaynağını bulmak için doğru tetkik yapılması gerekir. Uykusuzluk belirtileri yaşayanlar bu dönemde karamsar bir hale gelebilir. Uyku sorunlarının altında genel olarak gündelik sorunlar bulunur Dönemsel gelgitler atlatıldığı zaman uyku kalitesi de artabilir. Uykusuzluğun başlıca sebepleri;

 • Stres,
 • Depresyon,
 • Sık kafein tüketme,
 • Çevresel faktörler
 • Beslenme biçimi,
 • Yaşam tarzı,
 • İlaç kullanma,
 • Sağlık problemleri

Kaliteli Bir Uyku İçin Neler Yapılabilir?

Uykusuzluk yaşanmaması için bazı önlemler alabilirsiniz. Yatmadan önce uyarıcı içecekler içmemek ve gün içerisinde fazla uyumamak ilk olarak yapılması gereken uygulamalardır. Bunun dışında;

 • Loş aydınlatmaya sahip ışık kullanın,
 • Hoşunuza giden duvar renkleri kullanın,
 • Ses yalıtımına dikkat edin,
 • Oda sıcaklığını orta derece olmalı,

Uykusuzluk Hastalığı Nedir?

Uykusuzluk insanların uyumakta güçlük çekmesine neden olan problemlerden bir tanesidir. Uykuya dalma konusunda günümüzde pek çok kişi benzer problemler yaşamaktadır. Uykusuzluk, kısa süreli ya da haftalarca süren sorun haline dönüşebilir. Tanı uyku alışkanlıklarına ve altta yatan nedenleri araştırmaya dayanır. Doğru tanı sonrasında ise tedaviye başlanır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.