V-Sync Hakkında Bilmeniz Gerekenler

V-Sync Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Özellikle oyun dünyasında sıklıkla kullanılan V-Sync terimi ne anlama geliyor ve V-Sync ne işe yarıyor? Hazırladığımız yeni içeriğimizde detaylarıyla değiniyoruz.

A+A-

Günümüzde birbirinden kaliteli oyunlar bulunuyor ve bu oyunları oynarken adeta film tadında grafiklere kavuşuyoruz. Çünkü artık teknoloji epey gelişti ve gerçeğe çok yakın efektler, grafikler görebiliyoruz. Ancak görüntü kırılmaları oluştuğunda tüm bu zevkimiz adeta baltalanıyor. Çünkü oyun içerisinde sahne geçişleri esnasında ekranda bozulmalar olduğunu farkediyoruz.

Bu bozulmaların çok fazla ismi var ve en fazla ifade edilen hali 'Görüntü Yırtılmaları' olup oyundaki FPS ile monitörün sunduğu Hertz değerinin eşitlenememesi nedeniyle ortaya çıkar. İşte V-Sync teknolojisi tam da bu noktada devreye girer. Eğer bir oyunda V-Sync teknolojisi çalışır vaziyetteyse FPS'i monitör değerine denk gelecek şekilde sabitlemeye çalışır. Bunu yapamıyorsa bile 30 FPS'te sabitler ve görüntü kırılmalarının önüne geçerek görüntü kirliliğinin engellenmesini sağlar. Ancak bunu yaparken oyununun akılıcığına da zarar verebilmektedir. Çünkü V-Sync açık olduğu zaman görüntüler ekranda ilerlemeden önce V-Sync süzgecinden geçer ve bu durum belli bir milisaniye kaybına neden olur. Özellikle hareketli geçişler esnasında ekranın olması gerekenden daha yavaş olduğunu, akıcılığını biraz kaybettiğini farkedebilirsiniz.

Yani V-Sync görüntü kırılmalarını engelleyip en doğru görüntülere ulaşmanızı sağlarken oyun akıcılığını da biraz öldüren bir teknolojidir. Ancak akıcılığın oyunu oynamanızı engelleyecek kadar olmadığını, hatta pek çok oyuncunun oynayış esnasında herhangi bir şekilde rahatsızlık hissetmediğini belirtelim. Yani genel itibariyle yararlı bir teknoloji olup görüntü kırılmalarından rahatsız olanların kullanması gerekir. Tabii FreeSync veya G-Sync teknolojilerini kullanma imkanları varsa onları kullanmaları daha iyi olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.