Yardım Nafakası Nedir Nasıl Alınır

Yardım Nafakası Nedir Nasıl Alınır

Yardım nafakasına başvurulacak makam, başvurun yolu, kimlere başvurulabileceği, benzer nafaka türlerinden ayrımı nafaka alacaklısının bilmesi gereken önemli konulardır.

A+A-

Yardım Nafakası Nedir? Kimler Alır?

Yardım nafakası nedir, kimler başvurabilir gibi sorulara yanıt arıyorsanız yazımızdan yardım nafakası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yardım Nafakası Nedir?

Eğer yardım nafakası nedir diye merak ediyorsanız; yardım nafakası yardım edilmediği durumda muhtaç duruma düşecek kişinin mahkemeye başvurması ve daha sonra başvuran kişinin altsoy, üstsoy veya başvuracak kişi kardeş ise refah içinde yaşamaları durumunda başvuran kişiye mahkeme tarafından hükmedilen yardımdır. Burada üst soy ve alt soyun yardım nafakası vermesi bir şarta tabi tutulmamışken başvurulacak kişinin kardeş ya da kardeşler olması durumunda refah içerisinde yaşıyor olma şartı aranmıştır. TMK m. 364’de de bu durum kanuni hükümle güvence altına alınmıştır.

Yardım Nafakası Hakkında Genel Bilgiler

Yardım nafakasına başvurulacak makam, başvurun yolu, kimlere başvurulabileceği, benzer nafaka türlerinden ayrımı nafaka alacaklısının bilmesi gereken önemli konulardır. Yardım nafakası hakkında merak edilen ve bilmeniz gereken bilgileri sıralamak gerekirse;

 • Yardım nafakası için başvuracak kişi yerleşim yerindeki aile mahkemesine dava açmalıdır.
 • TMK’da da belirtildiği gibi anne, baba, kardeşler ve çocukların birbirlerine karşı yardım yükümlülüğü bulunmaktadır; bu da yardım nafakasının kanuni temelini oluşturur.
 • Evlat edinilenler de yardım nafakası yükümlüsü olarak sayılmaktadır.
 • Yardım nafakası genel olarak yoksulluğa ve geçim sıkıntısına düşen kişiler tarafından yükümlü kişilere dava açılması suretiyle istenebilmektedir.
 • Çocuklar için alınan iştirak nafakası ile yardım nafakası birbiri ile aynı şeyler değildir. Yardım nafakasının verilmesi için eğitim süreci ve yaş durumları gözetilmez.

Yardım Nafakasının Koşulları ve Usulleri

Yardım nafakası alabilmek yasada bazı koşullara tabi tutulmuştur. Ancak bu koşullara uygun bir durumda bulunulduğu ve uygun usuller izlendiği takdirde nafakanın alınabilmesi mümkün olacaktır. Genel olarak yardım nafakasının şartları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yardım nafakası için aile mahkemesine yasada açıkça belirtilmiş olan hısımlarından yardım amacıyla nafaka talebinde bulunulması
 2. Nafaka alacaklısına yasadaki hısımları yardım etmezse yoksulluğa düşecek olması. Hakim bu durumda karar verirken davacının yaşam koşulları, davanın açıldığı zamanın ekonomik ve sosyal koşullarını ve diğer durumları göz önünde bulundurur.
 3. Diğer bir yardım nafakası koşulu hükmedilecek miktarın davanın taraflarına göre belirlenecek olmasıdır. Hakim yapacağı araştırmanın sonucunda nafakanın verilip verilemeyeceğine ve miktarına hükmedecektir.
 4. Nafaka alacaklısının imkanı olmadığı için çalışmaması gerekir. Eğer nafaka alacaklısı imkanı olduğu halde çalışmıyorsa o kişiye nafaka verilmeyecektir.

Yardım Nafakası Kimlerden Alınabilir?

Genel olarak yardım nafakası alınabilecek kişiler şu şekildedir:

 • Anne – baba
 • Kardeş veya kardeşler
 • Çocuk veya çocuklar
 • Evlatlık çocuk ya da çocuklar
 • Farklı bir sebepten yasal olarak sorumlu olan kişiler

Eğer nafaka almadığınız takdirde müşkül duruma düşecekseniz bu kişilerden nafaka almak için yardım nafakası davası açabilirsiniz. Dava açtığınız kişi veya kişilerin maddi durumuna ve sizin günlük yaşantınıza göre uygun bir meblağa hakim hükmedecektir.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.