Yatırımcıların Bilmeleri Gereken En Önemli 5 Ekonomik Gösterge

Yatırımcıların Bilmeleri Gereken En Önemli 5 Ekonomik Gösterge

İyi bir yatırımcının doğru bir yatırım yapması için ekonomik terimleri bilmesi ve güncel olarak takip etmesi gerekir.

A+A-

Her Yatırımcının Bilmesi Gereken 5 Ekonomik Gösterge

İyi bir yatırımcının doğru bir yatırım yapması için ekonomik terimleri bilmesi ve güncel olarak takip etmesi gerekir.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla

Ekonomi kavramı ulusal ve küresel bir kavramdır. Ülkelerin ekonomik durumları sizin yatırımınızı yakından ilgilendirir. Yatırımınızın değer kazanması ya da kaybetmesi ülkedeki ekonomik göstergelere göre değişecektir. Bu göstergelerden en önemlisi de gayri safi yurtiçi hasıladır. Bu terim ülkemizde belirli bir zaman içinde üretilen malların tüm değerini kapsar. GSYH değerinin artması ülke adına olumlu bir kavramdır, ülke ekonomisinin büyüdüğünü gösterir. Finans piyasalarında da olumlu etki gösterir ve yatırımınıza değer katar.

İstihdam Verileri
Bir ülkedeki istihdam oranları ekonomi için çok önemlidir. İstihdam oranı ne kadar yüksekse o ülke gelişmiştir ve ekonomisi iyidir. Bu yüzden işsizlik oranının düşük olması, yatırımınızın değer kazanacağı anlamına gelir.

Tüketici Fiyat Endeksi

Tüketici fiyat endeksi verileri tüketim ve üretim alanındaki verileri gösterir. Bu veriler aynı zamanda enflasyon oranlarını da oluşturur. Fiyatların artması enflasyonun da artması anlamına gelir. Artan enflasyon ise yatırımlarınızın değer kaybetmesi anlamına gelir.

Tüketici fiyat endeksi, belirlenen malların fiyatlarındaki değişim hesaplanarak bulunur. Bu oranın önem kazanmasının sebebi enflasyonu da belirliyor olmasıdır.  Yüksek enflasyon yüksek faiz anlamına gelir. Enflasyonun yüksek olması kurların da artması anlamına gelir ancak hayat pahalılığı da arttığı için ters yönlü etki yapar.

Merkez Bankası Kararları

Her yatırımcı Merkez bankası tarafından açıklanan enflasyon verilerini yakından takip etmelidir. Çünkü bu bankalara aldıkları kararlar ile ülke ekonomisine müdahale eder. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sık sık faiz kararları almaktadır. Faizin düşmesi ve artması ise yatırımları etkileyecektir.

Satın Alma Verileri

Satın alma yöneticileri endeksi uluslar arası alanda kabul gören bir ekonomik veridir. Bu endeks satın alma yöneticilerinin mal ve hizmet satın alma verilerini gösterir. Diğer bir dille ülkedeki imalat sanayisindeki verileri gösterir. İmalatın yüksek olması olumlu bir ekonomik göstergedir.

Yatırımcılar bu verileri takip ederek yatırımlarını şekillendirebilir. Olumlu gelişmeler takip edilerek yatırımlar bu şekilde yapılmalıdır.

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.