Yedek taşeronlar kadro hakkından yararlanacak mı?

Yedek taşeronlar kadro hakkından yararlanacak mı?

9 bin işçi bu haberi bekliyordu. Yedek ya da ‘joker’ olarak adlandırılan işçiler hakkında Çalışma Bakanlığından olumlu açıklama geldi.

A+A-

Sabah gazetesinin haberine göre; kadro çalışmaları hız kesmeden sürerken yeni bir açıklamayla ‘yedek taşeron’ olarak adlandırılan işçilere de umut ışığı göründü. Yasa metninde belirtilen maddeye göre kadroya geçebilecek olan taşeronların 4 Aralık 2017 tarihinden itibaren çalışması gerekiyordu. O tarihte izinli ya da raporlu sayılan işçilerin yerine çalışan personel hakkında da sevindirici haber geldi.

Çalışma Bakanlığı "27.06.1989 tarihli ve 375 Sayılı KHK'ya eklenen geçici 23. maddede personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında 04.12.2017'de çalışan işçilerin kapsamda oldukları belirtilmiştir. Bu çerçevede çalışan personelin kısa süreli rapor alması durumunda bu işçilerin yerine 04.12.2017'de çalışan işçilerin de bu madde hükümleri kapsamında ilgili idarede sürekli işçi kadrosunda istihdam edilebileceği değerlendirilmektedir" denildi. Bu olumlu görüş benzer durumdaki taşeron çalışanlar için de bir umut doğurdu. Bu şekilde yaklaşık 9 bin çalışanın müracaatlarını yaptıkları söyleniyor. Müracaat eden bu joker taşeronlarla ilgili gelişmeleri hep birlikte göreceğiz” şeklinde bir açıklama yayımladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.