Yeni torba tasarısıyla Süryanilere sürpriz

Yeni torba tasarısıyla Süryanilere sürpriz

Daha önceden devlete devredilen Süryani manastırları, yeni torba yasasındaki maddelerle yeniden iade edilecek. Aralarında Mor Melki, Mor Yakup Mor Dimet Manastırı'nın da olduğu 30 mal varlığının iade haberi şimdiden Türkiye'de yaşayan Süryanile

A+A-

Süryaniler Türkiye'de özellikle Mardin'de uzun yıllar boyu yaşamış ve Türklere kardeşlik etmiş bir halktır. Mardin'de yüzyıllar boyu kiliselerinde, manastırlarında ibadetlerini gerçekleştirmişlerdir. Anca Mardin'in Büyükşehir olması ve köylerin mahalleye dönüştürülüp il idaresine bağlanmasıyla başlayan yeni bir süreç oluşmuştu.

Buna göre  Mardin Valiliği Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri kamu kurumlarına devretmişti. Midyat Süryani Deyrulumur Mor Gabriel Manastırı Vakfı avukatı Rudi Sumer, torba tasarıya eklenen maddeyle sorunun kısmen çözüldüğünü belirtti. Bunun yanı sıra Ruder, iadesi görüşülen 30 mal varlığının arasında Mor Melki, Mor Yakup, Mor Dimet Manastırı'nın da olduğunu söyleyerek bunların Süryaniler için anlamının çok önemli olduğunu söyledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.