Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak: Alarm Verici Boyuta Geçtik!

Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak: Alarm Verici Boyuta Geçtik!

Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak, Türkiye'de sezaryen doğum oranının ciddi oranda artış yaşadığını açıkladı.

A+A-

Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak, Türkiye'de sezaryen doğum oranlarının çok ciddi oranda artış yaşadığına değinerek sezaryen doğum oranlarının alarm verici boyutun ötesinde olduğunu ifade etti. Sezaryen ile ilgili olarak Türkiye'de büyük bir kriz yaşandığının altını çizen Erdoğan'ın kızı Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak, bu konuda kendilerinin sürekli olarak uyarılar yaptıklarını ancak hastanelerde kadınların doğum tercihi olarak sezaryen doğumu tercih etmelerinin ciddi oranda arttığının altını çizdi.

İşte O Açıklamalar

"Asırlardır doğum esnasında kadının en büyük desteği ebeler ise sistemin dışında, mesleki becerilerinden yoksun kalmış durumdalar. İstatistiklere göre anne ve bebek ölümleri, doğumun hastane ortamlarına taşınması ile azaldı. Fakat değişim, sadece fiziksel ortam ile kalmadı, doğumun gebe zihnindeki algısı da değişti. Bunun karşılığında önemli bedeller ödendi. Doğum hastaneye ve patolojiye yakın hale geldikçe, anne ve bebek arasına kimyevi ilaçlar, ağrı dindiriciler, suni sancılar, sezaryen ameliyatları, formül mamalar girmeye başladı. Annenin sesini ve ihtiyaçlarını duymak imkansız hale geldi. Doğum eyleminin anne içgüdülerinden koparılması, merkezine tıbbi müdahalelerin yerleştirilmesi şüphesiz sezaryen rakamlarında orantısız artışa neden oldu. Bugün Türkiye'de yüzde 53 ile sezaryen alarm verici boyutta." Kaynak Yeniçağ: "Türkiye'de yüzde 53 ile sezaryen, alarm verici boyutta"

"Gebenin sırtını sıvazlayarak ağrıları hafifletebilen ebelerin, doğum hakkında anlatacaklarına daha fazla kulak vermeliyiz. Kendi doğum tecrübelerimden yola çıkarak şunu söylemek istiyorum, gerçek bir ebe desteği ile gerçekleşen üçüncü doğumum eşsiz bir tecrübeydi. Doğumun her safhasını en içgüdüsel haliyle yaşayabilmeme vesile oldu." Kaynak Yeniçağ: "Türkiye'de yüzde 53 ile sezaryen, alarm verici boyutta"

"Ebe ile gerçekleşen doğumların birçok açıdan fıtri süreçlere daha uygun olduğu düşünüyorum. Doğumda hekimin rolü riskli durumlara müdahale etmek iken ebelerin rolü sabır ve sükunetli halleri ile doğum eyleminin gerçekleşmesini beklemektir. Beklemek kelimesini bilinçli tercih ettiğimi ifade etmek isterim. Zira gerçek bir ebe, doğum eyleminin, kendisinin veya başka bir sağlık personelinin yardımı ile değil, kendiliğinden gelişen bir süreç olduğunu bilir ve sabırla bekler. Gebenin ve etrafındakilerin bu sürecin normal olduğu konusunda rahatlamasına yardımcı olur." Kaynak Yeniçağ: "Türkiye'de yüzde 53 ile sezaryen, alarm verici boyutta"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.