Yılmaz: "5 bin öğretmen alımı daha yapılacak"

Yılmaz: "5 bin öğretmen alımı daha yapılacak"

Binlerce öğretmen adayı atama beklerken müjdeli haber Bakan Yılmaz'dan geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu yıl ataması yapılacak olan 20 bin öğretmenin yanı sıra şubat ayı içerisinde de 5 bin öğretmenin ek olarak atanacağını ilan etti.

A+A-

Yenişafak'ın haberine göre; atama bekleyen öğretmen adaylarını sevindiren 20 bin alım haberinden sonra bir güzel haber daha geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 20 bin atamaya ek olarak 5 bin öğretmen alımının daha gerçekeleşeceğini söyledi.

Özel Okullar Derneği tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen Eğitim Sempozyumu'na katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz müjdeli haberi verdi. Yılmaz "Türkiye’de ve Dünyada Değerlendirme Sistemlerinin Eğitime Etkisi" programının açılışında,fırsat eşitliğine dayanan eğitim anlayışlarını vurgulayarak öğrencilere gerek analitik kabiliyetlerini geliştirmeye yönelik gerekse de eleştiriler düşünceye dayalı eğitim hizmetlerini vemeye çalıştıklarını belirtti.

Yılmaz atama bekleyen öğretmenler için, 5 bin ek atamanın yapılacağını belirterek ""Bu yıl 65 bin 793 okulumuzda bir milyon 61 bin 989 öğretmenimizle 18 milyona yakın öğrencimize eğitim vermekteyiz. Kaliteli bir eğitim için öncelikle eğitim altyapısının tamamlanması gerekir. Eğitimin altyapısı tamamlanmadan nitelikli bir eğitiminden bahsedebilmek mümkün değildir. Zorunlu eğitim süresini 8 yıldan 12 yıla çıkardık. Bu kapsamda öğretmene en büyük yatırım yaptık." diye konuştu.

Batı'da, özellikle Marmara Bölgesi'nde öğretmen açığının olduğunu kaydeden Yılmaz, "Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 28'den 17'ye, ortaöğretimde 18,'den 13'e düştü. Bu rakamlarla Kore, Japonya ile aynıyız, Avrupa'daki İngiltere, Fransa birçok ülkeden de daha iyiyiz. Ülkemizi her bölgesinde norm kadro öğretmen doluluk oranlarını birbirine yaklaştırdık. Öğretmen doluluk oranı Doğu Anadolu'da yüzde 92'nin, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 90'ın üzerinde. Ülke genelinde ise yüzde 90'ın üzerinde. En fazla öğretmen açığımızın olduğu bölge Marmara Bölgesi, İstanbul. Ama 10. kalkınma planındaki ihtisas raporunda ise bölgeler arası eşitsizlik giderilsin derken doğuda ve güneydoğuda öğretmenin olmadığını, dolasıyla oraya daha fazla önem verilmesi gerekiyor derken onların batıya yaklaştırılması ifade ediliyordu. Bugün batıda öğretmen açığı var." açıklamasında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.