Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven'den İYİ Parti ve Erken Seçim Açıklamaları

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven'den İYİ Parti ve Erken Seçim Açıklamaları

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, erken seçim ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, erken seçim ile ilgili kendilerinin tamamen hazırlıklı olduklarını ve her an seçime girebilecek gibi hazır bir şekilde beklediklerini açıkladı. AK Parti iktidarı tarafından yapılan açıklamada 24 Haziran 2018 tarihi itibari ile erken seçime gidilecek olduğunun açıklanması Yüksek Seçim Kurulu (YSK) açısından nasıl karşılanacak olduğu konusunda merakla sorular soruluyordu. Türkiye'de yeni döneme hazır olduklarını belirten Güven, bu konuda seçim hazırlıklarına başladıklarını belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven Ne Dedi?

“Meclis’ten milletvekili seçimlerinin yenilenmesi ile ilgili yasanın çıkmasını bekliyoruz. Bu yasa çıktığı takdirde Anayasa gereğince Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte iki seçimi birlikte yapacağız. Yüksek Seçim Kurulu olarak biz bir seçim bittiğinde bir sonraki seçimin hazırlıklarını yaparız. En az iki seçim için hazır malzemelerimiz olur. Bu seçim için her türlü hazırlığımız tamam. Bugün itibariyle seçim takvimi hazırlıkları başladı. Bir iki gün içinde bunu tamamlayacağız. TBMM’den yasanın çıkıp yayınlanmasını bekleyeceğiz. Ondan sonra da süreci işleteceğiz. Süre sıkıntısı yoktur. Daha önce de 56 günde seçim yaptık.

İYİ PARTİ AÇIKLAMASI

Siyasi partilerin hangi şartlar altında seçime katılacağı hususu Siyasi Partiler Kanunu’nda 36. maddede, 298 sayılı kanunun 14/11’de yazılı. Bizim bu konuda içtihatlarımız da var, internet sitemizde yazılı. Bu şartları hangi partilerin yerine getirdiği hususunu incelemek için siyasi partilerin kayıtlarını tutan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından evrakları, kayıtları  isteyeceğiz. YSK olarak, hangi partilerin seçime katılma hakkına sahip olduğunu bu inceleme sonucunda açıklayacağız. Meclis’te seçimlerin yenilenmesi kararı alınırsa, kısa süre içerisinde incelememizi yapıp kamuoyuna duyururuz. Biz bir arada Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri aynı günde olacağı için takvimi de aynı süreç içinde birlikte hazırlamayı düşünüyoruız.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.